Аустралија је у усвојила закон о забрани друштвених медија за децу млађу од 16 година након вишедневне бурне дебате, постављајући стандард за друге земље које треба да следе у глобалном настојању да обузда моћ великих технолошких фирми.
Забрана, која има за циљ да смањи утицајем прекомерну употребу друштвених мрежа на физичко и ментално здравље деце, утиче на платформе друштвених медија укључујуц́и X, Фацебоок, Инстаграм, ТикТок, Снапцхат и Реддит, али не и YоуТубе.
Закон, за који се очекује да ступи на снагу у новембру 2025. године, поставља неке од најстрожих контрола друштвених медија на свету и примораће платформе да осигурају механизам за проверу старости.
Платформе које ће искључиво бити надлежне за спровођење закона, имају годину дана да схвате како да провере старосну границу. Ако дође до пропуста могу да добију казне до 50 милиона аустралијских долара (33 милиона америчких долара).
Након парламентарне седнице која се протегла у ноћ, Сенат Аустралије, или горњи дом парламента, гласао је за усвајање закона након што је лабуристичка влада левог центра премијера Ентонија Албанезеа добила подршку конзервативне опозиције, пише Ројтерс.
Албанезе је, покушавајуц́и да подигне свој рејтинг пред изборе који се очекују у мају, тврдио да друштвени медији представљају ризик по физичко и ментално здравље деце и да тражи подршку родитеља.
Присталице забране су навеле ефекат штетног приказа слике тела на девојчице и ефекат мизогиног садржаја на дечаке. Његово усвајање долази након што је неколико аустралијских тинејџера извршило самоубиство због , како су њихове породице навеле, малтретирања на мрежи…
Анкета YоуГов-а објављена у уторак показала је да 77% Аустралијанаца подржава забрану, у односу на 61% у августу.
Гугл и Мета, који су власници Фејсбука и Инстаграма, у уторак су позвали Аустралију да одложи усвајање закона, рекавши да је потребно више времена да се процени потенцијални утицај забране. БyтеДанце, кинеска компанија која је власник ТикТока, такође је рекла да су потребне додатне консултације.
Илон Муск, власник компаније X, критиковао је забрану прошле недеље као „закулисни начин контроле приступа интернету свих Аустралијанаца“.
Foto:shutterstock