Заменица директора Републичког завода за заштиту споменика у Београду Естела Радоњић Живков разрешена је те функције на свој захтев.
Она је навела за Радио Слободна Европа (РСЕ) да се не слаже са политиком Завода.
На питање РСЕ да ли то има везе са плановима државе за ревитализацију бомбардованог комплекса Генералштаба у Београду, одговорила је потврдно.
Након одлуке Владе да комплексу Генералштаба укине статус споменика културе, Естела Радоњић Живков је гостовала на Н1 и изјавила да није задовољена процедура да би се тој бомбардованој згради у центру Београда одузео статус културног добра.
Да би неко културно добро било избрисано из листе споменика централног регистра, како је Радоњић Живков рекла за телевизију Н1, оно мора да нестане или да буде потпуно уништено, а када се о Генералштабу ради, ниједну ствар због које је утврђен за културно добро, није изгубио.
„Он је утврђен 2005. године после бомбардовања, тако да аргумент да је бомбардован није аргумент. Утврђен је због тога што је то врхунско и једино дело у Београду (Николе) Добровића, познатог архитекте, да је он урбанистичка целина каква јесте, да дефинише простор у којем се налази. Све то није нестало, све то стоји и даље овде, тако да не постоји аргумент због чега би он могао да буде избрисан, да не буде више културно добро“, навела је она.
Након њеног гостовања у Републички завод за заштиту споменика културе упали су припадници БИА, а извор Нова.рс рекао је да су тамо разговарали са Радоњић Живков, како би открили све о апелу, односно писму, који стручњаци те институције припремају поводом Генералштаба. Он додаје да је Безбедносно информативну агенцију занимало када ће тај апел бити послат и коме тачно. То је документ, каже наш извор, који је већ најавила заменица директора.
Иначе, престанак својства културног добра зграде Генералштаба било је само питање времена, јер се на његовом месту планира изградња луксузног хотела по пројекту компаније Џареда Кушнера, зета новоизабраног председника САД Доналда Трампа. Министар грађевинарства у оставци Горан Весић је 15. маја, у име Владе Србије, са Кушнеровом компанијом „Аффинитy Глобал Девелопмент“ потписао „Уговор о ревитализацији комплекса бившег Савезног секретаријата за народну одбрану (ССНО), који се налази на углу улица Кнеза Милоша и Немањине“. Тај документ је међутим недоступан за јавност.
Estela Radonjić-Živkov Foto:N1