805
Српска православна црква и њени верници сваког 20. јула по јулијанском календару, односно 2. августа по грегоријанском календару, прослављају дан посвећен Светом Илији Пророку – Илиндан.
Познат је Илија или Елаја (хебр. אליהו [Eliyahu]) и у исламу као Мар-Елијас, док је на простору бише Социјалистичке Федеративне Републике Југославије (СФРЈ) уобичајно међу муслиманима име за Светог пророка Илију Алија, па постоји и стара изрека да се до подне слави Свети Илија, а од подне пророк Алија, те и дан посвећен Светом Илији зову Алиђун, јер је овај светац присутан и у Библији, и у Талмуду и у Курану.
Свети Илија је родом од племена Аронова из града Тесвита, па је и прозван Тесвићанин. На рођењу Илијином појавио се први знамен његове Богом дане силе и пламеног карактера, којем посведочи његов отац Савах када виде анђеле Божије како огњем повијају дете и пламеном га хране. Често се у младости Илија повлачио у пустињу, пост и молитву.
Царство јеврејско у то време беше подељено на царство Јудино, где су живела два племена Јудино и Венијаминово са престоницом у Јерусалиму, и друго царство Израиљево у којем је живело осталих 10 племена са престоницом у Самарији. Једним владаше Соломонови потомци, а другим владаше потомци Јеровоама, слуге Соломона. Највише сукоба је Свети Илија имао са царом Ахавом и његовом женом Језавељом, јер су се клањали идолима и одвраћали су људе од служења Богу.
Многим чудесима доказа Свети Илија силу и власт Божију, а и прорече све како ће бити. На Хориву је разговарао са Богом, а пред смрт би узет у огњеним колима и вазнет на Небеса. На Тавору се заједно са Мојсијем указао Господу Исусу Христу, на Преображење Господње. А када дође крај света Свети Илија ће се јавити да сузбије силу Антихриста.
Срби су преласком на хришћанство много особине старог бога Перуна громовника пренели на Светог Илију, те и он влада муњама и громовима и вози се у ватреним кочијама која вуку четири коња из чијих ноздрва избија пламен, а грмљавина је тутњава кола, док се Свети Илија вози по небесима и облацима.
На иконама Светог Илију представљају на ватреним колима како путује небом или како седи у пећини у којој се сакрио од цара Ахава и храну му доноси гавран.
Тропар, глас 4.: Во плоти Ангел, пророков основаније, вториј предтеча пришествија Христова, Илија славниј, свише пославиј Јелисејеви благодат, недуги отгоњати и прокаженија очишчати: Тјемже и почитајушчим јего точит исцјељенија.
(Тропар, глас 4.: Анђео у телу, темељ пророка, други претеча доласка Христовог, Илија славни, који је одозго послао Јелисеју благодат да одгони болести и чисти губаве. Због тога и онима који га поштују, излива исцељење.)
Кондак, глас 2.: Пророче и провидче великих дјел Бога нашего, Илије великоимените, вјешчанијем твојим уставивиј водоточнија облаки, моли о нас Јединаго Человјекољубца.
(Кондак, глас 2.: Пророче и прозорљивче великих дела Бога нашег, Свети Илија, велики именом, који си својом речју зауставио кишне облаке, моли за нас Јединог Човекољупца.)