Наиме, поједини медији су о јучерашњој несрећи извештавали на крајње неприхватљив начин кршећи бројне професионалне, али и моралне узусе.
Прекршено је више одредби Кодекса новинара Србије о поштовању приватности, јер је новинар дужан да поштује приватност, достојанство и интегритет људи о којима пише, те је приликом извештавања о несрећама недозвољено објављивање имена и фотографија жртава или њихових чланова породице. У извештавању о догађајима који укључују лични бол и шок, новинар је дужан да своја питања прилагоди тако да одражавају дух саосећања и дискреције.
Такође, прекршен је одговорност новинара, као и новинарска пажња, јер је новинар обавезан да приступа послу са дужном професионалном пажњом.
НУНС је већ позивао медије да не користе нечију несрећу и бол за повећавање своје читаности и видљивости и да поштују приватност преминуле особе и њене породице.
Овом приликом подсећамо да се оштећени могу обратити надлежним регулаторним и саморегулаторним телима како би заштитили своја права на приватност и достојанство. Регулаторно тело за електронске медије надлежно је поштовање Закона о електронским медијима и Правилника о заштити људских права у области пружања медијских услуга, док је Савет за штампу И судови части новинарских удрузење надлежни за поштован је Етичког кодекса новинара.
НУНС,
26.01.2022.