Када здравље постане привилегија запослених у општини Гроцка

diskriminacijaedukacijagradjanikaravan zdravljazapsoleni
Жељко Маторчевић
фебруар 16, 2025

0 коментара

3 мин читања
264

Едукативна трибина у оквиру пројекта „Караван здравља“, који реализује Министарство здравља уз подршку Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, домова здравља и локалних самоуправа, одржана је 13. фебруара у просторијама градске општине Гроцка.

На тему превенције кардиоваскуларних болести говорили су проф. др Небојша Тасић, кардиолог и саветник у Министарству здравља, др Снежана Плавшић из Института „Батут“ и Ана Миливојевић, координатор за здравствено-васпитни рад у Дому здравља Гроцка.

Иначе, „Караван здравља“ покренут је са циљем информисања становништва о значају и могућностима превенције кардиоваскуларних болести, које годишње однесу око 50.000 живота у Србији. Ове болести се могу контролисати и лечити уколико се на време идентификују фактори ризика, као што су хипертензија, пушење, повећане масноће у крви и дијабетес. Основни циљ пројекта јесте да се у градовима Србије допре до здравих особа у радно способном периоду живота, да се едукују, али и да обаве превентивне кардиолошке прегледе.

Међутим, у Гроцкој, изгледа да су „здраве особе у радно способном периоду“ само запослени у локалној самоуправи. На трибини су присуствовали председник ГО Гроцка др Саша Чапрић, председник Скупштине ГО Гроцка др Ђорђе Станојевић, као и директори, начелници и запослени у општинској управи и јавним предузећима. Осталих радно способних грађана – није било.

Иако је намера „Каравана здравља“ да едукује што шири круг људи и омогући им приступ превентивним прегледима, ова трибина је, бар у Гроцкој, остала у уском кругу запослених у општини. Поставља се питање – да ли је здравље привилегија само оних који раде у локалној самоуправи, или су организатори пропустили да на прави начин информишу грађане?

 

За Жиг инфо:
Жељко Маторчевић

Насловна фотографија: Инфо служба ГО Гроцка

Последње