Систем грејања на отпад, после изградње постројења у Винчи, очекује се да заживи до половине новембра. Подизање енергане је у финалној фази, и већ у овом тренутку спроводе се прва испитивања у вези са пуштањем у погон. Како наводе у предузећу „Беочиста енергија“, могуће је да се догоде извесна кашњења, јер је потребно прилагођавање неког од 76 технолошких система, али га не очекују.
Имајући у виду тренутни статус напретка извођења радова, почетак термичког третмана комуналног отпада и самим тим производње електричне и топлотне енергије, предвиђен је до половине новембра.
– Фаза пуштања у погон постројења за производњу енергије је веома захтевна и потребно је присуство обучених и искусних стручњака који су већ почели спровођења активности тестирање и активности пуштања у рад – кажу у „Беочистој“. – Имајући у виду пандемију и поремећаје у пословању услед глобалне економске и политичке ситуације, не искључујемо могућност продужења појединих рокова у реализацији пројекта.
Када постројење буде пуштено у рад прерађиваће се 43,6 тона комуналног отпада по сату, односно 340.000 тона годишње. Истовремено ће се смањити количина комуналног отпада који се одлаже на новоизграђену депонију на око 35 одсто од укупне годишње количине отпада, која износи око 550.000 тона.
– Прва енергана на отпад у Србији ће допринети промени начина на који се управља отпадом, подићи ће се ниво заштите животне средине кроз смањене емисије гасова стаклене баште уз производњу енергије из обновљивих извора. Процењује се да ће будућа енергана на отпад снабдевати пет одсто Београђана електричном енергијом, и десет одсто топлотном енергијом – наводе у поменутом предузећу.
Када је реч о „Београдским електранама“, задатак је био да изгради инфраструктуру за преузимање топлотне енергије произведене у постројењу за комбиновану производњу електричне и топлотне енергије у комплексу санитарне депоније Винча. Крајем прошле године посао је завршен. Изграђена је препумпна станица у непосредној близини депоније, као и комплетан транспортни топловод. Приводе се крају и радови на изградњи пумпно-измењивачке станице Коњарник.
– Реализацијом овог пројекта биће створени услови да се „зелена“ енергија добијена спаљивањем комуналног отпада у електрани на отпад у Винчи искористи за загревање стамбених и пословних простора у нашем систему – кажу у ЈКП „Београдске електране“. – Од ове инвестиције корист ће имати наше предузеће, корисници али и држава Србија. Процена је да ће „Београдске електране“ имати мање трошкове за куповину увозног природног гаса.
Како кажу у „Беоелектранама“, производни капацитет у топлани „Коњарник“ биће проширен за 56,5 мегавата. То значи да ће предузеће бити у могућности да прошири топловодну мрежу и на подручја која немају изведену дистрибутивну топловодну инфраструктуру, уз могућност да се на систем даљинског грејања прикључе нови корисници.
ПРОИЗВЕДЕНО У ФИНСКОЈ
Постројење за прераду отпада од грађења и рушења „Метсо“ је једино рециклажно постројење у Центру за управљање отпадом у Винчи. Ово постројење је произведено у Финској, позиционирано на платформи од 1,7 хектра и има капацитет прераде од 200.000 тона отпада годишње.
ЦЕНТАР ЗА ПОСЕТИОЦЕ
У оквиру овог савременог постројења за енергетско искоршћење отпада, биће и центар за посетиоце који је планиран за посете стручне јавности и других заинтересованих грађана. Сви ће имати прилику да у Србији посете модерно постројење за управљање отпадом.