Истог дана кад је поднео оставку на место в. д. директора, напустио функцију на којој се незаконито налазио четири и по године, Милорад Грчић је обезбедио себи ново радно место, тачније потписао одлуку о формирању Канцеларије ЕПС-а за сарадњу са локалним самоуправама и именовао себе као руководиоца.
Почетком године, 12. јануара, Грчић је потписао одлуку о изменама и допунама одлуке о основама унутрашњег организовања „Електропривреде Србије“.
Према тој одлуци, посебне организационе целине су: Канцеларија за трансформацију ЕПС, Канцеларија за сарадњу са градовима и општинама и друштвено одговорно пословање, Канцеларија за координацију рада зависних друштава и Кабинет директора.
Судећи по ономе што се може прочитати из документа, канцеларија, која је поверена Грчићу на управљање, биће ангажована на обављању послова израде предлога спонзорства и донација за локалну заједницу. То је само један од пословних задатака који су поверени Грчићевој канцеларији, која се, према информацијама “Нове”, налази у Улици Интернационалних бригада на Врачару.
Уз просторије на Врачару, Грчићу су, како сазнајемо, на располагању и два службена аутомобила, а поред њега, у поменутој канцеларији је запослено више од 10 његових сарадника.
Задужење ове канцеларије је, између осталог, и “стимулисање развоја сарадње са градовима и општинама и друштвено одговорног пословања”.
Кривична пријава
У писму које је упутио премијерки Србије Ани Брнабић, он је отворено напао министарку рударства и енергетике, Зорану Михајловић, поручујући да ће “Србија постати шака јада, коју свако може да позоба ако електроенергетски систем воде људи попут Зоране Михајловић”.
Ово је био само један у низу сукоба између ресорне министарке и бившег директора ЕПС-а.
Подсетимо, Грчић је годинама имао озбиљне размирице и проблеме са Михајловићевом, све је кулминирало кривичном пријавом, коју је крајем децембра Министарство рударства и енергетике поднело против њега.
У пријави, до које је дошао наш дневни лист, наводи се да је бивши директор ЕПС, у периоду од октобра до децембра прошле године, несавесним поступањем и прекорачењем својих овлашћења нанео држави штету од преко 500.000.000 евра и угрозио њен безбедносни систем.
“Грчић се лажним приказивањем председнику, влади и министарству изјашњавао позитивно о спремности капацитета, тврдећи да су сви производни капацитети, изузев ТЕНТ блок Б1, исправни и спремни за предстојећу зимску сезону”, пише у кривичној пријави.
Сага о одласку
За време Грчића, поред машина, страдали су пословање, репутација, али је и будућност ЕПС-а доведана у питање, имајући у виду да се некадашњи гигант од почетка године практично бори за опстанак.
Грчићев крај почео је 12. децембра, тачно месец дана пре него што је поднео оставку, кад је енергетски систем у Србији доживео потпуни колапс.
Због мање од 30 сантиметара снега, десетине хиљада грађана Србије остале су без струје, јер су у коповима Рударског басена Колубара уместо угља копали блато.
“Не знам шта бих ти рекао, Мићо“, обратио му се два дана касније председник Србије Александар Вучић.
“За наше грешке људи ће морати да сносе последице. Очекујем, Грчићу, и твоју реакцију у складу са тим. Кад год хоћеш – данас, сутра… Ми који обављамо јавни посао можемо да грешимо, али код тако крупних ствари наш степен одговорниости мора да буде много виши“, рекао је тада Александар Вучић.
Десетак дана касније, током посете Златиборском округу и након пожара у Термоелектрани „Никола Тесла Б1“, још једном му је поручио:
“До Нове године ти то стабилизујеш, а онда, Мићо, нешто друго да радиш.“
До нове хаварије долази 10. јануара, овог пута у РБ Колубара, кад је изгорео багер у вредности од 18 милиона евра. Два дана касније Грчић је је поднео оставку, али очигледно само за јавност.
Истог дана кад је поднео оставку на место в. д. директора, напустио функцију на којој се незаконито налазио четири и по године, Милорад Грчић је обезбедио себи ново радно место, тачније потписао одлуку о формирању Канцеларије ЕПС-а за сарадњу са локалним самоуправама и именовао себе као руководиоца.
Војислав Милованчевић Нова