Зелено-леви фронт (ЗЛФ) алармирао је јавност да је у главном граду Србије, одлуком градских власти, практично укинута подршка за савремено културно стваралаштво. Како наводе из ове организације, решењем градског Секретаријата за културу поништен је и овогодишњи конкурс за финансирање и суфинансирање пројеката у области културе.
Из ЗЛФ-а подсећају да овај конкурс није расписан ни прошле године, иако је у градском буџету за ставку „Јачање културне продукције и уметничког стваралаштва“ било предвиђено око 700 милиона динара. Уместо да кроз јавне конкурсе овај новац буде на располагању уметницима, културним радницима и независним удружењима, градска власт га, према тврдњама ЗЛФ-а, нетранспарентно троши на „фантомске организације блиске СНС-у, и коруптивне и неуспешне личне пројекте градоначелника, као што су ‘Дани породице'“.
Поништење овогодишњег конкурса Секретаријат за културу образложио је „објективним разлозима“, наводећи да су „поједини чланови стручних комисија које су образоване за избор пројеката у 2025. поднели оставке“. За Зелено-леви фронт, ово образложење „показује у каквом је расулу Шапићева власт у Београду, јер и чланови комисија које је сама та власт именовала почињу да отказују послушност“.
Др Бранислав Димитријевић, професор историје и теорије уметности и градски одборник ЗЛФ-а, изјавио је: „Уместо да збиља формира стручне комисије које ће јавно, утемељено и одговорно давати предлоге како да се, ионако најмањи буџет за културу једне европске престонице, расподели ствараоцима, градска власт је одлучила да до краја понизи и угрози основну егзистенцију самосталних уметника и рад уметничких удружења“.
ЗЛФ подсећа јавност и да је материјални положај уметника и културних радника у Србији из године у годину све тежи, те да су за многе од њих овакви јавни конкурси једна од ретких прилика да добију подршку за осмишљавање и реализацију пројеката, и тако унапреде културну понуду Београда. Према мишљењу Зелено-левог фронта, за садашњу власт култура је „још један домен корупције, приватних интереса и неквалитетних садржаја, а не јавно добро које је неопходно неговати, подржавати и учинити доступним грађанима“.
За ЗЛФ, унапређење положаја и радних права уметника и радника у култури представља основни предуслов културног развоја и друштвене еманципације. Из ове организације поручују да стоје солидарно са уметницима и културним радницима.