Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да измена Закона о јединственом бирачком списку предвиђа формирање трајне комисије која ће се бавити увидом и ревизијом бирачког списка, те додала да се нада да ће најкасније у септембру предлог закона бити пред посланицима у парламенту.
Брнабић је на деветом јавном слушању о изменама и допунама Закона казала да је нацрт закона мењан шест пута и да је настао као резултат компромиса власти, опозиције и организација цивилног друштва. По њеним речима, комисија би имала овлашћења и комплетан увид у бирачки списак и могла би да тражи додатне информације од свих државних органа, а састојала би се од 10 чланова.
„Пет кандидата долазиће из владајуће већине, три из опозиције и два из цивилног друштва. Ми желимо да постигнемо ;инклузивности и партиципативност. Обезбедићемо да не постоје политичка надгласавања, а мандат комисије ће бити пет година“, рекла је Брнабић.
Оценила је да је нацрт закона квалитетан и да се 18 месеци се радило на његовој изради, а у случају да буде усвојен допринеће транспарентности изборног процеса.
Упитана када ће расправа о том предлогу закона бити на дневном реду парламента, Брнабић је казала да би желела да се то догоди већ крајем јула, али да није сигурна да је то изводљиво.
„Ако не стигнемо до краја јула, посланици су током августа на одмору па ћемо о томе расправљати надам се најкасније у септембру“, рекла је Брнабић.
Чланица Републичке изборне комисије Софија Мандић на деветом јавном слушању оценила је да поједине одредбе закона нису добро формулисане и да у том предлогу треба јасно да пише ако је намера законодавца да на дан расписивања избора буде закључен бирачки списак.
По њеним речима, претходним јавним слушањима нису присуствовали сви који су желели пошто им није било дозвољено да то учине.
Софија Мандић је навела да предлог нацрта закона о изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку нема објашњење на крају.
Члан Радне групе за унапређење изборног процеса и народни посланик из Партије уједињених пензионера, пољопривредника и пролетера Србије (ПУПС) Ристо Костов похвалио је предлог закона и рекао да је процес израде протекао „у демократском духу“, али је оценио да није добро што су невладине организације биле укључене у процес израде закона.
Члан Републичке изборне комисије Марко Живановић оценио је да није добро што ће представници цивилног друштва бити у комисији за ревизију бирачког списка пошто за њих нису гласали грађани на изборима.
„Цивилно друштво треба да има улогу пасивног посматрача, превише их уважава власт“, казао је Живановић.
Брнабић му је одговорила да често власт трпи критике да не узима у обзир мишљење чланова невладиних организација и да је цивилни сектор важан за свако демократско друштво.
Жељко Веселиновић из посланичке групе Покрет радника Слога – струка казао је да предлог закона на прво слушање делује добро, али да га брине што се нико не бави притиском на запослене у јавним предузећима који се догађа током изборне кампање.
Брнабић му је одговорила да је у плану да се ради и на решавању тог проблема, али да је важно да прво буде усвојен нацрт Закона о јединственом бирачком списку.
Она је позвала све који желе да доставе предлоге измена на постојећи предлог закона да то ураде путем мејла секретар@парламент.рс у наредних седам дана.
Ana Brnabić Foto:Parlament .rs