„Крава је Србију одржала у животу, отхранила у ратовима, а држава је решила да уништи млекаре. Сви ми смо млади људи који су остали да се баве овом производњом, али због немара надлежних ће нас отерати са села. Имам малу фарму крава, а млеко предајем „Милкопу“ по цени од 45 динара по литру, а требало би да буде од 100 до 120 динара, каже за Нова.рс Предраг Вељковић из села Пекчаница.
Према његовим речима, он све у домаћинству ради сам, јер има малолетно дете и мајку која има проблем са куком, а супруга му је, нажалост преминула.
“Предајем око сто литара дневно, трећи квартал се завршава, а још нису исплаћене премије ни за други. Наравно, субвенције за грла нам још нису исплаћене које износе 25 хиљада динара, али то зависи од матичне слузбе”, објашњава наш саговорник. Међутим, како истиче, од тог износа се њима одузима и до 5000 РСД тако да фармерима остане око двадесетак хиљада.
“Када бисмо израчунали све што платимо у програму мера, реалан износ који добијамо је око 15.000 по једној музној крави”, објашњава саговорник портала Нова.рс.
Он напомиње да их држава вара и када су премије за млеко у питању, јер у једном кварталу имају по 15 динара, а потом се појаве мала удружења која имају своје захтеве, па изађе премијерка Ана Брнабић и каже да је за други квартал толико, а за трећи и четврти остаје 10, што је, према његовој оцени недопустиво.
“Е, ми сада поново треба да се боримо за тих петнаест динара, али то није 15, већ сада треба да буде до 30”, наглашава он подсетивши да је суша погодила целу Србију , а сви инпути за млекарску производњу су поскупели.
“Сточне хране и радне снаге нема, а млекаре су направиле картел. Не могу само имена да помињем јер не желим да се вучем по суду. Постоје мале млекаре које нуде већу и реалнију цену, јер имају своје фарме па цене муку за производњу једног литра, али чим они то учине, велике млекаре крећу претње власницима и морају да одустану”, каже Вељковић.
Он наводи да концентрат који користи за исхрану крава са 18% протеина стаје 60 динара, а цена литра млека није толико.
“Наш ветеринар је радио калкулацију, још у марту месецу и то по параметрима Министарства пољопривреде. Тада је требало да буде преко 65 динара литар млека, а данас би требало да буде преко 90”, објашњава он.
Вељковић каже да производи кабасту храну сам, али они који морају да је купе су у великом проблему. Тешкоћа је, понавља, да и његове колеге које гаје кукуруз, због суше неће моћи да направе довољне количине.
“Дискутабилно је и какве концентрате купујемо, а морамо да га имамо. То је роба без контроле, наводно без ГМО, а сигурно је из увоза другачије, ко зна шта је у томе”, сматра Вељковић.
Борба са државом за три динара за произвођаче млека (по једном литру) је катастрофална, а купцима у продавници раст од 10 сматрају нормалним, огорчено прича Предраг.
“Пропаст села је одавно почела, мој комшија који је већи фармер од мене каже да ће два сина да пошаље што даље одавде, а он ће да узме брусилицу и све везове посече да никада никоме не падне на памет да гају стоку”, наводи наш саговорник.
Крава је била симбол Србије, у ратовима смо опстали захваљујући њој и млеку, она је очувала село, али је страшно шта су урадили, нагласио је Вељковић.
“Велике млекаре уцењују људе са Пештерске висоравни, мале произвођаче који имају најквалитетнији производ, а сада им не прелази 30 динара за литар у откупу. Те краве се напасају на великој надморској висини, дају врхунско млеко, које треба да буде најмање 100 РСД. Реална цена, по тренутним параметрима требало би да буде од 100 до 120 динара по литру, али за седам дана неће бити тако”, закључује Вељковић за Нова.рс. истичући да што је већи број грла још су горе тешкоће. Иначе он је подржао протест просипања млека у Београду, али није учествовао јер је био велики хришћански празник.
Љубица Сокић Нова
Фото/приватна архива