ЧУДО У ДИВЉИНИ: Рођена два пара близанаца планинске гориле – нада за опстанак угрожене врсте

688z387-Planinske-gorile

Из дубина кишних шума Националног парка Вирунга у Демократској Републици Конго стижу вести које су одушевиле научнике широм света. У размаку од само неколико месеци, рођена су чак два пара близанаца планинске гориле, што се сматра изузетно ретким природним феноменом.

Планинске гориле спадају у ред угрожених врста, а близаначка рођења код њих чине мање од један одсто свих случајева.

Породице Барака и Мафуко богатије за нове чланове

Први пар близанаца донела је на свет женка Мафуко још у јануару, а ренџери извештавају да младунци одлично напредују уз подршку своје групе. Недавно је примећен и други пар – мужјак и женка – у оквиру породице Барака, која броји 19 чланова.

Жак Катуту, шеф надзора над горилама у Вирунги, истакао је да су два оваква догађаја у року од три месеца „изузетан догађај” који потврђује успех деценија борбе за очување ове врсте.

Борба за опстанак под будним оком ренџера

Иако је ово велика радост, изазови су огромни. Близаначка трудноћа додатно исцрпљује мајку, а стопа смртности младунаца је висока – око четвртина не преживи прве месеце због болести или повреда. Због тога су ренџери у Вирунги појачали надзор како би малим горилама пружили максималну шансу за преживљавање.

Успех заштите природе:

  • 70-их година прошлог века: Број планинских горила пао је на свега 250 јединки.

  • 2018. године: Захваљујући оштрим мерама заштите, број је премашио 1.000.

  • Данас: Статус врсте је промењен са „критично угрожених” на „угрожене”, што улива наду да природа може да се опорави када јој човек пружи заштиту.

Ове племените животиње данас живе у само два изолована подручја на свету – у масиву Вирунга и Националном парку Бвинди у Уганди. Сваки нови младунац је огромна победа за планету.

Извор: Политика / Танјуг / Гардијан

Приредио:

Аутор: