Адвокат приведеног демонстранта: Додељена му наногица, а нема га на снимцима

hapsenjemilan jankovicpolicijaprotest
Други Пишу
јул 3, 2025

0 коментара

6 мин читања
54

Више јавно тужилаштво у Београду је поднело кривичну пријаву против Милана Јанковића јер је, наводно, бацио топовски удар на кордон полиције након видовданског протеста. Као доказ тужилаштво користи снимке на којима се, према речима Јанковића и његовог адвоката, то не види. Ипак, и поред тога њему је Виши суд у Београду одредио меру забране напуштања стана уз електронски надзор.

Након завршетка протеста на Славији 28. јуна, део демонстраната упутио се ка Пионирском парку, где се истовремено одржавао скуп грађана који се противе блокадама факултета.

У близини парка, У Булевару краља Александра, грађане је зауставио кордон полиције. То је била једна од више тачака у граду на којима је дошло до сукоба између полиције и демонстраната те вечери.

Због наводног напада на полицију је, према подацима Вишег јавног тужилаштва у Београду, ухапшено 30 грађана, међу њима је био и Милан Јанковић.

Према решењу суда, Више јавно тужилаштво у Београду Јанковића терети за насилничко понашање на јавном скупу. Тужилаштво тврди да је он био испред кордона и да је полицајце напао бацивши пиротехничка средства, такозване топовске ударе. Наводе и да се Јанковић залетео и ногом ударио у штит једног полицајца.

Ипак, Јанковићев адвокат Јован Милосављевић за Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) каже да не постоји доказ за ово и да се тужилаштво ослања само на снимке са џипа који је стајао иза кордона полиције.

„Види се како кордон креће ка учесницима протеста, како се пале бакље, како неки од учесника физички почињу да се обрачунавају са полицијом, али Милана ту није било. На снимцима се није видео. Није се видео ни он, а још мање то да је бацао или физички насртао на кордон полиције.“

Милосављевић додаје и да очевидаца нема.

„Није наведен ниједан полицајац као евентуални сведок. Једино се позивају на тај снимак и то је једино што нам је предочено у тужилаштву.“

И сам Милан Јанковић је негирао да је крив. У записнику, у који смо имали увид, он је потврдио да се налазио испред кордона жандармерије.

„Том приликом ја их нисам нападао, већ сам им се обраћао и то да спусте штитове, да пређу на нашу стану. То је трајало три-четири минута“, рекао је Јанковић у својој одбрани.

Како је навео, кордон је потом кренуо ка демонстрантима.

„Ја сам се ту са неким људима који су били поред ухватио између руку, направио сам као ланац да не могу даље да прођу, али они су – мислим на полицију у кордону – мене гурнули штитом, рукама и савладали и ставили ми лисице и то је то“, рекао је Јанковић.

Он је нагласио да није бацао никаква пиротехничка средства, шутирао и ударао полицију, нити био насилан.

Након што му је показан снимак догађаја, он је изјавио да „себе не препознаје на том снимку, односно да се не види“.

„Могу да кажем да тек када су мене савладали и док су ме држали, тек тада је кренуло гађање полиције флашама, петардама и слично. Чак је полицајац који је био поред мене морао да дигне штит како би ме заштитио од тога што бацају“, рекао је Јанковић.

ЦИНС је Више јавно тужилаштво, између осталог, питао и да ли постоје други докази осим снимака. Такође, питали смо и Виши суд у Београду које су конкретне околности биле одлучујуће да се Јанковићу одреди мера забране напуштања стана. Ипак, одговоре до објаве текста нисмо добили ни од једне институције.

У решењу Вишег суда се наводи да је код Милана Јанковића пронађен и нож. Међутим, његов адвокат тврди да је био на дну ранца, у футроли, и да није коришћен.

Ilustracija CINS/Zoran Miodrag. Slika N1.

Ива Гајић    Цинс

Последње