Младен Паповић, некадашњи директор Градског саобраћајног предузећа у Новом Саду, оптужен је да је био део криминалне групе која је шверцовала кокаин из Еквадора у Европу. Паповић је означен као један од организатора групе, из Скај порука се види да је учествовао у договарању око куповине наркотика и транспорту, а интересантан је и детаљ из оптужнице у коју је Нова.рс имала увид, а тиче се Паповићевог новца који је крио у посебном штеку – специјалној полици испод телевизора.
Паповић се нашао иза решетака након што су полиције више земаља успеле да разбију криминалну групу осумњичену за међународни шверц кокаина, приликом чега су пресретнуте њихове комуникације путем Скај апликације. Против 14 особа је подигнута оптужница у којој се наводи да су оформили криминалну групу која је од октобра 2019. до марта 2021. године, на територији Еквадора, Хрватске, Босне и Херцеговине и Србије, заједно са једним држављанином Грчке и неколико држављана Хрватске, Босне и Еквадора, ради продаје куповала кокаин, транспортовала га у бродским контејнерима до лука у околини.
Подсетимо, Јавно тужилаштво за организовани криминал (ЈТОК) подигло је оптужницу против 14 особа због сумње да су део „балканског картела“. Међу оптуженима су Драган Микић, Војислав Мајсторовић, Борислав Плавшић, Срђан Јездимир, Младен Лазаревић, Младен Паповић, Бошко Влаовић, Немања Брашњовић, Урош Колаковић, Александар Илић, Драган Николић, Иван Цветковић, Милош Јовановић, Драган Ђорђевић.
Кокаин је био сакривен међу бананама које су, путем легалних фирми, куповали у Еквадору и слали бродовима ка старом континенту. Из оптужнице се види да су на територији Јужне Америке куповали кокаин по цени од 4.800 долара по килограму, при чему је сваки организатор и члан криминалне групе имао свој део товара. Банане су се налазиле у укупно три контејнера, од којих је у једном био и кокаин. Конкретно Паповић је купио 15 килограма кокаина.
Приликом претреса просторија које користе оптужени припадници ове криминалне групе, одузета је већа количина новца, а код Паповића пронађено 18.800 динара и 37.000 евра. Интересантан је податак да је Паповић новац крио у скривеној полици испод телевизора, у спаваћој соби.
Како је пресретнут брод са кокаином?
У оптужници је такође описано и на који начин је изгледао транспорт више од 500 килограма кокаина, али и како је полиција у Хрватској пресрела брод.
Бродом Сафмарина Нокwанта, у периоду од 7. фебруара 2021. године до 28. фебруара 2021, неовлашћено су преносили дрогу до луке Пиреј у Грчкој, где су контејнери претоварени на брод Цонтсхип Ецо, који је 12. марта 2021. започео пловидбу ка луци Плоче у Хрватској, где је требало да Зоран Ерјауц, припадник криминалне групе, као царински службеник, не спроведе детаљну контролу бродског контејнера у ком је транспортована дрога, са којим је претходно окривљени Борислав Плавшић, преко Здравка Шагоља, договорио да за сада неутврђено новчани износ не врши службена овлашћења која је имао као царински службеник.
Међутим, будући да је ухапшен 8. фебруара, Борислав Плавшић је поново преко Здравка Шагоља предузео радње у циљу контактирања НН царинских службеника у луци Плоче, који би за одређени новчани износ пропусили контејнер са дрогом, при чему је требало да Бранко Зеленика преузме контејнер са дрогом и транспортује на унапред договорену локацију, а потом из подне конструкције извади дрогу.
Међутим, 19. марта 2021. године је након приспећа Цонтсхип Ецо у луку Плоче, на основу налога судије Жупанијског суда у Сплиту, извршено претресање бродског контејнера.
Утврђено је да се у контејнеру налази 21.600 килограма банана, а у подној конструкцији контејнера је пронађен кокаин спакован у 504 паковања, укупне тежине 505 килограма.
„Одраније познати полицији“
У оквиру ове акције приведена су и нека лица која су одраније позната органима гоњења, објавио је раније новосадски портал 021.
Међу њима је и Борислав Плавшић који се од раних двехиљадитих година везује за криминалне активности, а хапшен је и у акцији „Сабља“.
У његовом стану и кафићу полиција је тада пронашла разно оружје, неколико лажних пасоша, личних карата и возачких дозвола, те справе за даљинско активирање експлозива. Након суђења које је углавном било затворено за јавност, наводно због његових веза у операцијама Службе државне безбедности, у затвору је провео тек нешто више од годину дана. Наредних година у јавности је помињан због претњи медијима и напада на новинаре. Касније је био хапшен и због шверца хероина.
У овом „пројекту“ је био задужен да организује пролазак робе кроз луке.
Како је написао у Скај преписци у јануару 2020. године, он је имао састанак са цариником који му је објаснио како функционише скенер и како се ради контрола у луци Пиреј. Од цариника је наводно добио информацију да им од октобра „спрема комбинацију да могу да товаре количину која им одговара односно да ће им од октобра направити систем у луци како би могли да кријумчари једну тону кокаина“.
Међу окривљенима је и Здравко Шагољ иначе бивши заповедник Хрватског вијећа одбране (ХВО) који је раније био повезиван и са Јоцом Амстердамом. Он је био задужен за то да преко цариника, који је приведен, организује „извлачење“ дроге са брода. Тај план је, међутим, осујетила хрватска полиција која је запленила кокаин у луци Плоче.
Foto: Nova.rs, Shutterstock
Јована Алексић Нова