Ко су ухапшена браћа Стајић, кривци за бујање дивље градње у Београду: Новак градио, градски секретар Немања легализовао

hapsenjeizgradnja stanovanemanja stajic
Други Пишу
фебруар 20, 2025

0 коментара

8 мин читања
136

Немања Стајић, бивши секретар Сектретаријата за послове легализације објеката града Београда који је данас ухапшен, био је, како се сумња, главни „оперативац“ за озакоњење дивље градње, уз приличну надокнаду. Истрага против Стајића покренута је још 2022. године за злоупотребе у вези са легализацијом земљишта у јавној својини, о чему је Нова.рс писала.

Немања Стајић смењен је са места секретара 15. јула 2022. године а на том месту је био годинама. Његов брат Новак и он, обојица јутрос приведени, довођени су у везу са бројним аферама у престоници Србије.

Браћа Стајић су, како се сумњало, и сами почели да зидају зграде и то у Миријеву, а реч је о комплексу вишеспратница у Улици Владимира Ђузе Стојиљковића, где је практично никло читаво насеље, а сумњало се да су објекти прво изграђени без дозволе и неопходне документације, а потом „озакоњени“ преко Немање Стајиће који је тада био надлежан за легализацију.

У јавност је испливала информација да тај нелегални комплекс зида фирма Немањиног брата Новака Стајића, па је цео план постао превише очигледан, један брат зида на дивље а други легализује.

„Пре него што је усељена, зграда чији су улази означени бројевима 8 и 10, припадала је предузећу Лоyал Труст из Београда, које је данас у стопроцентном власништву Новака Стајића, брата Немање Стајића, начелника Секретаријата за озакоњење објеката града Београда. У катастар је уписана на основу Закона о озакоњењу објеката, што значи да је зидана без потребних дозвола, односно нелегално. Средином фебруара 2019. године, у време када је за тај нелегални објекат издато решење о озакоњењу, које издаје секретаријат на чијем је челу Немања Стајић, власник тог стамбеног објекта био је Иван Коматина који је пет месеци касније, заједно са Новаком Стајићем, основао фирму Лоyал Труст, у чије власништво прелази и наведена зграда. Доцније напушта фирму, па она, заједно са објектима, остаје у стопроцентном власништву Новака Стајића. Осим што је незаконито сазидана, постоје индиције да је та зграда и нелегално озакоњена“, објавио је својевремено БИРН.

Браћа Немања и Новак Стајић у јавности се често спомињу као главни кривци за „бујање“ дивље градње у Београду.

Како је истраживачки портал БИРН недавно писао, Немања Стајић, иначе начелник Секретаријата за послове озакоњења Управе града Београда, често је помињан у медијима као кључна особа у ланцу озакоњивања објеката привилегованим појединцима који су зидали без грађевинских дозвола.

Привођење у Црној Гори
У јануару 2021. полиција у Црној Гори привела је три држављанина Србије и једног Пљевљака и одузела им укупно 26.500 евра, неколико лап топова и 11 застава Србије и том приликом их лишила слободе. Један од њих био је и Немања Стајић, секретар Секретаријата за легализацију грађевинских објеката.

Затим се у децембру 2021. на друштвеним мрежама појавио снимак Стајића који провоцира грађане који су протестовали против Закона о експропријацији и Закона о референдуму и народној иницијативи.

Истрага започета пре три године
У октобру 2022. године Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду започело је истрагу против бившег секретара секретаријата Немање Стајића и још двојице осумњичених за злоупотребе у вези са легализацијом земљишта у јавној својини. Истом наредбом Стајић и остали сумњичени терете се и за очигледно несавесно поступање у вршењу службе.

Он се тада сумњичио за кривично дело Злоупотреба службеног положаја а везано за сумњу да су од 2015. године до 19. децембра 2020. године у Београду, Стајић и још један осумњичени, Влада К. искоришћавањем службеног положаја и прекорачењем граница службеног овлашћења прибавили ПД „Борпромет“ доо имовинску корист у износу од преко 1.5 милиона динара, а у питању је била, наравно, легализација објекта у Улици господара Вучића, а у питању је био објекта који је означен као „дрвена шупа“. Тако је од хиљада и хиљада квадрата и десетина вишеспратница, Стајићу на терет стављена „дрвена шупа“.

Исказ полицајца из Савамале

У жижи јавности затекао се и недавно, када га је Горан Стаменковић, полицајац који је једини осуђен у случају рушења у Савамали 2016, означио као особу која је вршила притисак на њега да преузме кривицу за случај бесправног демолирања објеката.

“Полицајац Горан Стаменковић, за сада једини осуђени због тога што полиција није реаговала када су у изборној ноћи, између 24. и 25. априла 2016. „фантоми“ заробили грађане и рушили у Савамали, у исказу Првом основном тужилаштву признао је да је кривицу за ту, још увек до краја нерасветљену, аферу прихватио на наговор људи из тадашњег и садашњег врха власти. У исказу тужилаштву, Стаменковић конкретно помиње Николу Селаковића, садашњег министра спољних послова, који је у време рушења у Херцеговачкој био министар правде у влади премијера Александра Вучића. Наводи и имена градског функционера Немање Стајића, актуелног секретара за послове легализације објеката у Београду и Соње Божовић, секретарке градског Секретаријата за инспекцијске послове Београда”, објављено је својевремено у јавности.

Озаконио зграде Дејана Стаковића
Некадашњи београдски секретар за послове озакоњења Немања Стајић озаконио је 2018. године зграду некадашњег фудбалског репрезентативца Југославије и Србије Дејана Станковића – иако зграда тада још није постојала, показало је истраживање БИРН-а.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Милош Ж. Лазић   Нова

Последње