Почетна » ХАКЕРИ ВРЕБАЈУ С ФЕЈСБУКА Ивани из Београда другарица је тражила да „лајкује“ страницу, а онда су њени пријатељи ПРЕВАРЕНИ И ЗА ПО 300 ЕВРА

ХАКЕРИ ВРЕБАЈУ С ФЕЈСБУКА Ивани из Београда другарица је тражила да „лајкује“ страницу, а онда су њени пријатељи ПРЕВАРЕНИ И ЗА ПО 300 ЕВРА

од admin
0 коментар

Једној Београђанки пре две ноћи је хакован налог на Фејсбуку и Инстаграму. Од њених пријатеља затражено је да јој уплате по 500 динара, међутим, некима је са рачуна скинут и знатно већи износ.

Ивани Ракочевић није било чудно што је друг зове после поноћи, али оно што јој је рекао, шокирало ју је.

– Око 12 увече ме је друг контактирао и рекао како неко са мог профила шаље поруке са позивом да му се изврши неко плаћање на име неке чланарине. Када сам покушала да уђем на свој налоге, сви су били блокирани, налог са Фејсбука и Инстаграма, промењена је шифра, промењена је имејл адреса, каже Ивана за РТС.

Схватила је да су поруке њеним пријатељима слали хакери.

– Почиње тако што они пошаљу поруку да је потребно да се изврши плаћање неке чланарине у моје име, да ја тренутно немам картицу, да ми је потребно само 500 динара да скинем са картице. Онда људи одговоре, тада се са мог профила шаље линк који те упућује на ту агенцију којој треба да се изврши плаћање – прича она.

Међутим, каже Ивана, када се кликне на линк, он отвори опцију за унос података картице, али то уопште није никаква агенција, не плаћа се никаква чланарина, него само ти људи узимају ваше податке са картице и после скидају новац.

Док је јединима било сумњиво и одбили су да дају податке о свом рачуну, други су то учинили, мислећи да их остављају Ивани и да ће јој тако помоћи.

На питање да ли им је заиста скинуто само 500 динара или више, Ивана каже да су за почетак некима прво скидали тај износ, а касније су видели да им са картице фали код неких 50, а код неких око 300 евра.

Тек после више сати, уз помоћ стручњака, успела је да уђе на свој налог на друштвеним мрежама. Тада је на Фејсбуку видела поруке које су хакери размењивали са њеним пријатељима. Размишљала је како је уопште могла да се нађе у овој ситуацији. Сетила се да јој је пре две недеље с профила једне другарице стигла порука у којој је моли да лајкује неку страницу о животињама.

Prepiska hakera sa Ivaninim prijateljem

– Међутим, када сам кликнула на тај линк који ми је послала упутило ме је на потпуно другу страницу која није имала везе с тим, и кад сам је после питала о чему се ради, од ње нисам имала никакав одговор – каже Ивана.

Ивана је јуче позвала полицију где су јој рекли да пошаље опис догађаја и фотографије преписке, што ће, каже, и урадити, а онда јој остаје да чека да полиција реши њен случај, наводи РТС.

Међутим, ово је само један од низа случајева у коме преваранти користе друштвене мреже да дођу до новца, а често ове платформе користе и за много гнусније радње, попут педофилије.

Како је „Блиц“ писао, предатори вребају и користе сваки тренутак несмотрености да од обичног корисика друштвених мрежа начине – жртву. Лопови „типују“ празне куће оних који су се на Фејсбуку „таговали“ да су на одмору, педофили скидају слике деце које качимо, а преко друштвених мрежа могу да сазнају и у коју школу иду. Фотографишући авионске карте, пасоше, личне карте и друга документа, дајемо им личне податке које користе за разне малверзације.

Плодно тле преварантима дајемо управо ми сами, јер се понашамо потпуно супротно свим принципима у односу на то како бисмо се понашали у „редовном“ животу.

Како да поступите ако вас неко превари на интернету?

Уколико сматрате да сте жртва интернет преваре, можете пријавити злоупотребу интернета, али и угрожавање безбедности деце на интернету путем Националног контакт центра за безбедност деце на интернету на број телефона 19833, слањем мејла на адресу бит@мтт.гов.рс или путем електронске пријаве на порталу www.паметноибезбедно.гов.рс.

Такође, грађани могу своје пријаве да пошаљу и на електронску адресу Посебног тужилаштва за високотехнолошки криминал у Београду, улица Катанићева бр. 15. и то на: втк@београд.втк.јт.рс или Министарства унутрашњих послова, Одељења за борбу против високотехнолошког криминала на: пријавипедофилију@муп.гов.рс или втк@муп.гов.рс.

Шта никако не смете да радите на мрежама

Не шаљите ником свој ЈМБГ (такав податак сме да вам тражи полиција и комунална полиција, БИА и ВБА, судови, царина и порезници – ако почините порески прекршај)
Немојте слати фотографије ваших личних докумената
Не шаљите фотографију себе док држите отворен пасош или личну карту
Не одајте адресу свог пребивалишта, као ни број мобилног или фиксног телефона
Не јављајте се на непознате бројеве из иностранства
Не уплаћујте новац непознатом примаоцу
Не објављујте фотографије ваших авионских и других карата.
Нема потребе ни да обајваљујете информације нити фотографије на којима се види у који вртић иде ваше дете, школу, паркић, где живите…

РТС , Блиц

Можда ти се свиди

Оставите коментар