После трудница и породиља, против Закона о финансијској подршци устали су и родитељи оболеле деце. Од пре неколико недеља морају да бирају да ли ће користити накнаду за боловање или додатак за негу болесног члана породице. Кажу да је то дискриминација и траже оцену уставности спорног члана Закона.
РТС преноси сведочење Оливере Јововић, која је мајка трогодишњег дечака који болује од спиналне мишићне атрофије. Због Закона о финансијској подршци породици, морала је да направи избор.
Прича да је пре две недеље тражила продужетак боловања и да је дошла у ситуацију да се одрекне права на негу и помоћ.
– Да ли то што је код куће, где чува дете, значи да њему не требају додатна средства, помагала, суплементи, терапија – упитала је Јововићева.
Спорна одредба односи се на родитеље деце са одређеним сметњама у развоју, здравственим и психофизичким, узраста до пет година.
Потписници иницијативе тврде да спорни члан није у складу са Уставом, али и да дискриминише и децу и родитеље.
Ивана Бадњаревић, председница Националне организације за ретке блести Србије (НОРБС), каже да се оваквим законом родитељу или ускраћују права на рад, одсуство за негу и право на зараду, или се детету ускраћује његово право.
– Сматрамо да је оваква одредба дискриминаторна – оцењује Бадњаревићева.
Саша Стефановић, директор Мреже организација за децу Србије, сматра да оваква одредба није у складу са декларативном одлуком Владе да ће подржати породицу, и да ће финансијска подршка бити адекватна.
Поручује да не треба штедети на најрањивијима, најслабијима, најсиромашнијима и онима којима је потребна помоћ.
Потписану иницијативу предали су Уставном суду Србије. Очекују да спорни члан буде проглашен неуставним и стављен ван снаге.