Почетна » 175 ДИНАРА ЗА ЛИТАР ДИЗЕЛА Цене горива и даље дивљају, а прете нам и НОВА ПОСКУПЉЕЊА

175 ДИНАРА ЗА ЛИТАР ДИЗЕЛА Цене горива и даље дивљају, а прете нам и НОВА ПОСКУПЉЕЊА

од admin
0 коментар

Цена горива на пумпама у Србији готово свакодневно скаче па је тако на појединим продајним местима ових дана дизел достигао чак и 175 динара по литру.

Нафташи тврде да су разлози поскупљење нафте на светским берзама и низак водостај Дунава, те да је даље кретање цене горива у Србији неизвесно.

Према речима трговаца нафтним дериватима, на пумпама у малопродаји у Србији цена обичног дизела иде и до 170 динара, а дизела са адитивом и до 175 динара по литру.

Ипак, оно што највише занима возаче јесте да ли ће се најзад пренинути тренд раста цена или нам прете нова поскупљења. Одговор на то питање је тешко дати, јер је много фактора који утичу на формирање цене.

Ипак, Небојша Атанацковић, један од власника АД „Нафта“, каже да се нада да ће тренд кретања цене горива остати на овом нивоу и да неће више расти.

Зашто цене скачу?

Иначе, већина стручњака непрекидна поскупљења већ дуже време правда скоком цене сирове нафте на светским берзама због кризе у Ирану, као и ниским водостајем Дунава. Како наводе у Удружењу нафтних компанија Србије, тренд раста цене брент који је успостављен 15. августа, како подаци показују, заустављен је 3. октобра.

– Привремено, или на дужи рок, показаће време, али за претходних месец и по дана брент је поскупео за 22 одсто, тако да је 29. септембра достигао 86,29 долара за барел, што је највиша цена у последњих четири године – наглашавају у УНКС.

Стални раст цена на тржишту Србије

Они кажу да уочи ступања на снагу пуних санкција САД-а према Ирану, нико поуздано не зна да ли ће понуда на глобалном нивоу моћи да задовољи актуелну тражњу за црним златом, због чега се прошле недеље бележе велике осцилације цена по којима се тргује у току једног дана

– Ипак у последњих пет дана, само у уторак при затварању берзе су важиле цене веће него претходног дана, док је свих осталих дана евидентиран пад цена – објашњавају у УНКС.

Како истичу, готово истим темпом су се кретале и котације бензина и дизела, што је у наведеном периоду изазвало перманентан раст велепродајних цена на тржишту Србије.

У опасности и само снабдевање тржишта

– Осим тога веома је опала понуда дизел горива, у првом реду као последица вишемесечних проблема у допремању горива из увоза, Дунавом. Због изузетно ниског водостаја, бродови за превоз деривата нафте су у стању да утоваре једва једну трећину свог капацитета, а повремено чак долази и до обуставе пловидбе. Све ово је довело до повећања трошкова транспорта по јединици производа, па и до несташице увозног горива које је на пример у структури потрошње дизела 2017. било заступљено са око 34 одсто – наводе у овом удружењу.

Они додају да домаћим дистрибутерима није на располагању ни довољан број железничких вагона којима би могли да премосте овај проблем, „тако да није искључено да ће се поновити 2012. година када се гориво крајње нерационално, са удаљених дестинација допремало аутоцистернама, како би тржиште поред свега било уредно снабдевено“.

Скупље у Албанији и Грчкој

– Под утицајем берзанских котација на глобалном тржишту нафте, у Србији и свим земљама у региону расту и цене горива на бензинским станицама. Промене се дешавају различитом брзином, па је осим у Албанији и Грчкој, у току прошле недеље и у Хрватској дизел скупљи него у Србији. Листа земаља са вишим ценама бензина је дужа и на њој су поново Албанија, Грчка и Хрватска, али и Црна Гора и Словенија – истичу у УНКС.

С. Г.   Блиц

Можда ти се свиди

Оставите коментар