Почетна » ПЕТ ДАНА ОБИЛНИХ КИША НОСЕ ОПАСНОСТ Количина падавина биће и као током НАЈГОРИХ ПОПЛАВА, а ове реке су најризичније

ПЕТ ДАНА ОБИЛНИХ КИША НОСЕ ОПАСНОСТ Количина падавина биће и као током НАЈГОРИХ ПОПЛАВА, а ове реке су најризичније

од admin
0 коментар
Од недеље увече па све до 17. маја у Србији се очекују обимне кише, а највише ће пасти током понедељка и уторка, због чега се очекује и пораст водостаја на већем броју река у Србији. Штаб за ванредне ситуације већ је у приправности, а министар пољопривреде Бранислав Недимовић рекао је јуче да се ова количина падавина „подудара с ситуацијом од пре пет година, када смо имали велике поплаве“.
 
 
ФОТО: В. ЛАЛИЋ / РАС СРБИЈА
 
Министар ипак каже да не очекује веће проблеме на великим водотоковима, али упозорава да може доћи до појаве бујичних поплава, нарочито у Западној Србији.
 
Обилне падавине у понедељак и уторак, али киша не престаје све до петка
 
Према најновијем упозорењу Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ) у понедељак и уторак (13. и 14 маја) на подручју Србије укупна количина падавина у већини места износиће од 20 до 40 литара, у западној Србији, Срему и Бачкој око 60 литара по квадратном метру. На подручју Београда укупна количина за та два дана износиће од 30 до 50 литара по квадратном метру.
 
У петодневној најави, односно од 13. до 17. маја, наводи даље РХМЗ, укупно ће на југозападу, западу, северу и у централним деловима земље пасти од 80 до 120, у источним од 40 до 80 литара по квадратном метру.
 
За тих пет дана најављене су и обилне падавине за Београд – укупно ће пасти од 70 до 90 литара по квадратном метру.
 
Ове реке би могле да се излију
 
Стручњаци кажу да проблема са изливањем река не би требало да буде на већим рекама.
 
Према упозорењу РХМЗ, водостаји на Млави, Пеку, Тимоку, банатским водотоцима, Колубари, Дрини, Лиму, Јадру, Јасеници, Кубршници, Црници, Лепеници, Лугомиру, Ресави, као и на притокама горњих токова Западне и Јужне Мораве ће од 13. до 17. маја бити у умереном и већем порасту са могућношћу достизања и превазилажења упозоравајућих нивоа.
 
Међутим, Ђорђе Ђурић, метеоролог Ђорђе Ђурић из „Wеатхер2умбрелла“, каже и да ће ниво Саве порасти.
 
– Много више кише ће пасти у Босни и Херцеговини и Хрватској, а све се то слива у Саву, те ће и ниво савске воде и код нас порасти – објашњава он.
 
Ипак, према подацима РХМЗ-а, водостај Саве тренутно износи око 3,5 метра, а у среду би могла да буде на висини од 4,1 метар.
 
Слична ситуација је и са водостајем на Дунаву који је тренутно у Земуну нешто испод четири метра, а за неколико дана ће порасти на 4,4 метра.
 
Очекивани пораст вредности је још око метар далеко од границе редовне одбране од поплава, стоји у саопштењу.
 
Страх од репризе поплава из 2014. године
 
Иако је Сектор за ваднредне ситуације у приправности, на основу најновијих анализа, поплаве из 2014. године не би требало да се понове.
– Проблем са поплавама из 2014. године био је тај што су речна корита пре самих поплава била препуњена, а ове године то није случај јер смо имали периоде суша током претходних месеци – истиче Ђурић.
 
Такође, киша неће падати константно у целој Србији, већ ће се смењивати по градовима.
 
Ипак, ситуација се прати из сата у сат.
 
– Наша водопривредна предузећа предузела су све активности у погледу осматрања простора и ангажовања механизације која је неопходна. Јуче смо урадили све припремне активности, за два три дана сви ће бити на терену – истакао је јуче министар Недимовић.
 
Босна и Херцеговина у приправности
 
Најкритичнији период и у Хрватској је у понедељак и уторак како преноси „јутарњи.хр“, а Министарство сигурности Босне и Херцеговине затражило је пуну приправност, те је своје саопштење упутило и Министарству одбране БИХ и Центру за координацију одговора на изванредне ситуације Европске комисије, у сучају потребе за међународну помоћ.
 
Пораст нивоа воде очекује се на Уни, Сани, Босни те њиховим притокама.
 
Штаб за ванредне ситуације у приправности
 
После упозорења РХМЗ о обилним падавинама које се очекују, одржана је седница Републичког штаба за ванредне ситуације, на којој су предложене мере које се спроводе и формиран оперативни тим, изјавио је данас генерални директор ЈВП „Србијаводе“ Горан Пузовић.
 
Оперативни тим, кога чине представници Сектора за ванредне ситуације, „Србијавода“, војске и полиције, је са представницима локалних самоуправа подигао степен позорности, односно поступања на највиши ниво и од сутра се уводи дежурство 24 сата.
 
– С друге стране, сва надлежна водопривредна предузећа су на терену, техника, опрема, џакови, све оно чиме располажемо је распоређено да можемо за сат-два да делујемо у било ком делу Србије ако се опасност појави – рекао је Пузовић новинарима, након састанка са представницима делегације кинеског министарства водних ресурса.
 
Од петка разведравање
 
Циклон који ће у наредних неколико дана стварати муке широм Србије и у региону, напустиће нас у петак када се очекује престанак падавина и постепено повећавање температуре.
 
ИЗВОР:blic.rs/М.П
 

Можда ти се свиди

Оставите коментар