„Ja kao branilac i on kao okrivljeni nismo dobili na uvid dokaze sa kojima tužilaštvo vodi ovu krivičnu istragu. To je stvarno jedan loš izuzetak, čak i za naše niske standarde kad su u pitanju prava okrivljenih u krivičnom postupku u praksi”, objašnjava Gajić za portal Nova.rs.
Predmet je, kako navodi, bio na veštačenjima, ali im nije rečeno šta je tačno predmet tih veštačenja. Pretpostavlja se da je u pitanju skidanje ove dokumentacije sa opreme koja je oduzeta Obradoviću prilikom hapšenja.
„Mislim da je ovo period u kom su mogli da završe istragu kako je pao boing 747 u Atlantik, a ne forenziku za ovakav predmet. Nije nemoguće da žele da se zaboravi ceo slučaj. Potpuno je jasno da njima ovaj slučaj nije doneo političku korist. Naprotiv, ne samo da su se osramotili u pravnom pogledu, već i u političkom, pošto je način na koji se trguje oružjem iz Srbije postao problem na međunarodnom nivou”, ocenio je Gajić.
On dodaje da odbrana najmanje jednom mesečno proverava da li ima nešto novo u postupku, ali se, prema njegovim rečima, ništa ne dešava.
Optužnica protiv Obradovića nije podignuta, a tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković je rekao da se istraga nalazi u završnoj fazi.
„Istraga se nalazi u završnoj fazi. O donesenim tužilačkim odlukama javnost će biti blagovremeno obaveštena”, rekao je Stamenković.
Aleksandar Obradović uhapšen je samo tri dana nakon što je na međunarodnom portalu Arms Voč objavljena informacija o trgovini oružjem po povlašćenim cenama firmi GIM, čiji je predstavnik bio Branko Stefanović, otac ministra policije Nebojše Stefanovića.
Nakon privođenja, određena mu je prvo zabrana napuštanja stana kao mera za obezbeđenje prisustva okrivljenog i za nesmetano vođenje krivičnog postupka. Nakon žalbe tužioca, sudija je preinačio rešenje i odlučio da Obradovića zadrži u pritvoru u Centralnom zatvoru, gde je bio do 14. oktobra kada je Apelacioni sud ukinuo to rešenje i vratio Višem sudu na ponovno odlučivanje.
U istom danu, Viši sud doneo je prvobitnu odluku i Obradovića pustio u kućni pritvor odnosno naložio mu meru zabrane napuštanja stana, što je samo za stepen blaža mera od zatvorskog pritvora.
Za hapšenje Obradovića javnost je za sve to saznala posle više od 20 dana kada je NIN objavio da se Obradović nalazi u zatvorskom pritvoru zbog istrage koju vodi Posebno Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal. Ovo tužilaštvo oglasilo se tek skoro mesec dana nakon hapšenja navodeći da je istraga protiv Obradovića „usmerena ka radnjama koje je osumnjičeni preduzeo od 2014. godine do dana pokretanja postupka, tako što je radeći na pozicijama evidentičara i terminera iz razloga lične prirode neovlašćeno pribavljao podatke različitih stepena tajnosti o poslovanju ovog namenskog preduzeća u nameri da ih preda nepozvanom licu”.
Istovremeno, iako postoje dokazi da je Branko Stefanović, otac ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića predstavljao firmu GIM, Agencija za borbu protiv korupcije tvrdi da Branko Stefanović nije ni na koji način angažovan u privrednom društvu GIM. Kako je navedeno u saopštenju, Agencija je zaključila da kupovina naoružanja Krušika od strane GIM-a ne predstavlja sukob interesa ministra Nebojše Stefanovića, odnosno da „ne može da utiče na nepristrasno i nezavisno vršenje ministarske funkcije“.
U međuvremenu, Tužilaštvo za organizovani criminal saopštilo je da proverava sumnje da su u poslovima sa državnom fabrikom Krušik privilegovani pojedini privatni trgovci, među kojima i firma povezana sa ocem ministra policije.
Slučaj „Krušik” bio je tema koja je obeležila 2019. godinu.