Београдски адвокати Слободан Ружић и Зора Добричанин Никодиновић рекли су данас агенцији Бета да полиграф није доказно средство и да он само служи полицији током истражног поступка.
„Не ради се ни о каквом доказном средству. Већ дуже време траје злоупотреба полиграфа у политичке сврхе. Полиграф служи у оперативном раду полиције, највише ако се имају индиције да је неко нешто урадио, јер да јесте доказно средство, користио би се у кривичном поступку. То зна свако ко је завршио правни факултет“, рекао је Ружић.
Добричанин Никодиновић је рекла да је велики противник полиграфа, јер је врло подложан манипулацији. „Полиграф апсолутно није доказно средство, јер није прописан Закоником о кривичном поступку. Постоји низ метода да се полиграф обмане, а врло је подложан манипулацији оних који постављају питања, јер могу да их формулишу тако да добију одоговор какав желе“, рекла је Добричанин Никодиновић.
Она је казала да свим својим клијентима саветује да не иду на полиграф.
„На то ћу пристати онда када то буде прописано ЗКП-ом, када будем могла да контролишем питања, ток испитивања и на крају када будем могла као бранилац видим резултате испитавања. Без тога, то је само популистичка метода која служи углавном у медијске сврхе и као забава за народ“, рекла је Добричанин Никодиновић.
Она је казала и да непристајање на полиграф није званична отежавајућа околност, али да се и тиме манипулише.
„Пристанак на полиграф или његово одбијање званично није отежавајућа околност, али се тиме манипулише, то се увек наводи у кривичној пријави и то је мотив онима који се испитују да пристану на њега“, објаснила је Зора Добричанин Никодиновић.
Овај београдски адвокат рекла је да се више пута дешавало да две супротстављене стране, које говоре супротне ствари прођу полиграф, као и да то показује „апсурдност и непоузданост резултата полиграфа“.
Агенција Бета је пример овога нашла током суђења Дарку Шарићу, оптуженом за трговину наркотицима. Он је 2014. прошао полиграф тврдећи да му је случај наместио бивши начелник Управе криминалистичке полиције Родољуб Миловић, да би касније Миловић такође прошао на полиграфу негирајући те оптужбе.
„Ја сам се давно упознала са полиграфом, још пре 30 година. Тада нам је о њему причао Остоја Крстић из републичког МУП-а, који је био највећи стручњак за полиграф. Он је ишао по свим правним факултетима у земљи и ‘правнијадама’, а он нам је још тада показао начине да се полиграф обмане. Ја сам велики противник полиграфа баш због свог вишедеценијског знања о њему“, рекла је Добричанин Никодиновић.
Она је изнела пример о томе зашто се полиграф не признаје на суду.
„Још пре 30 година нас је Остоја Крстић упознао са примером човека који је осуђен због убиства јер је бурно реаговао на питање о томе, само да би се после неколико година појавио прави убица, који је знао детаље убиства које је само прави убица могао да зна. Први осуђени је провео неколико година у затвору, а бурно је реаговао на полиграф јер је био угледан човек, а имао је љубавницу у згради у којој се десило убиство и на ту адресу је наравно бурно реаговао“, рекла је Зора Добричанин Никодиновић.
Ружић и Добричанин Никодиновић често се на суђењима налазе на супротним странама, као, на пример, на суђењима за убиство новинара Славка Ћурувије или француског навијача Бриса Татона.