Почетна » Активистички лексикон – Организација ИРИДА, Нови Сад: Не плашите се да започнете борбу за промене које сматрате неопходним

Активистички лексикон – Организација ИРИДА, Нови Сад: Не плашите се да започнете борбу за промене које сматрате неопходним

од Други Пишу
0 коментар

Доносимо вам приче о активним грађанима који су решили да део свог времена посвете да направе неку промену набоље у својој улици, месту, граду. Сазнајемо од њих како они доживљавају активизам и шта их мотивише да раде за колективно добро. Следећа таква прича долази нам из Новог Сада из Организације „ИРИДА“.

Ирида представља јединствену платформу на којој млади могу да стичу и развијају знања из области родне равноправности и родно заснованог насиља. Повезујући се са младим људима активирају се у својим заједницама и на тај начин охрабрују младе да дају свој допринос ка друштву у коме и девојке и младићи треба да се осећају безбедно. Из организације Ирида говорили су због чега је за њих био значајан активизам, као и о својим достигнућима.

-Због чега је активизам важан?

Активизам је важан зато што пружа могућност сваком/свакој од нас да подигне глас и учини нешто добро и важно за своју заједницу. Осим тога, активизам окупља људе који су мотивисани да се удруже око заједничког циља из чега неретко произађу и дивна пријатељства.

-Која је била иницијална каписла да започнете Вашу активистичку причу?

Организација Ирида је основана са идејом да подстакнемо младе на активизам у пољу родне равноправности. Како верујемо да су млади покретачка снага друштва и да имају баш све оно што је потребно како би реаговали на све оно што их „жуља“ у њиховој околини, створили/е смо платформу која ће окупити младе који не окрећу главу када примете насиље, не сматрају да је феминизам „ружна реч“, не деле послове на мушке и женске и спремни/е су да подстакну и своје вршњаке и вршњакиње, али и ширу јавност да учине мале, али значајне кораке ка родно равноправном друштву.

-Да ли сте некада (и када) пожелели да одустанете?

У досадашњем раду нисмо дошли до тренутка у ком смо желели/е да одустанемо, иако је свакако било мноштво изазова које смо морали/е да превазиђемо. Верујемо да је разлог томе то што увек имамо на уму због чега радимо то што радимо и какву промену правимо за бројне младе кроз наше пројекте и активности.

-Који су Вам били највећи изазови током активистичке борбе?

Издвојила бих да нам је највећи изазов био на почетку, када је наш тим био изузетно мали и када смо све активности спроводили/е без финансијске подршке донатора. Осим тога, на почетку нам је изазовно било и представљање организације на друштвеним мрежама, с обзиром да смо од самог почетка увидели/е њихову важност, а међу нама се није налазио/ла неко ко је стручњак/иња у тој области.

-Најзначајнији тренутак, односно тренутак у ком сте помислили да је вредело труда?

Као изузетно важан период за наш рад, издвојила бих пројекат „Насиље је увек изолација“, који је имао за циљ повећање видљивости СОС контакт телефона, с обзиром да је за време пандемије нажалост повећана стопа родно заснованог насиља. Моменат у ком смо схватили/е да је пројекат успешан јесте када смо добили/е информације да је у периоду спровођења наше акције број позива знатно повећан у односу на исти период претходне године. Тада смо заиста постали/е свесни/е промене коју правимо!

-По(р)ука будућим активистима…

Поручила бих будућим активистима и активисткињама да се не плаше да започну борбу за промене које сматрају неопходним. Сваки допринос, иако наиглед мали, заиста представља важан корак на путу ка друштву без насиља и дискриминације, друштву у коме се слушамо и поштујемо и каквом тежимо.

-Подршка кроз промени.рс нам је значила због…

Подршка нам је била значајна јер смо добили/е прилику да створимо простор где млади заинтересовани за питање родне равноправности и родно заснованог насиља могу да се окупљају, упознају, размењују мишљења и идеје и удружују да спроводе акције у својим заједницама широм Србије. На овај начин, подржана је наша мисија да омогућимо младима да открију свој активистички потенцијал и да преузму одговорност за стварање друштва по својој мери.

Аутор фотографија  Организација „ИРИДА“.

Медиа & реформ центар Ниш

Можда ти се свиди

Оставите коментар