Почетна » Амбасада Шведске: Две девојке из Србије добитнице признања Млада храброст

Амбасада Шведске: Две девојке из Србије добитнице признања Млада храброст

од admin
0 коментар

 

Награда „Млада храброст“ је неполитичко признање за акције моралне храбрости младих људи.

Међу осморо награђених су осамнаестогодишњакиње Марија Брлетић из Београда и Милица Јовановић из Крагујевца.

„Марија Брлетић од своје 15 године улаже велике напоре у организацију хуманитарних акција за децу којима је потребно лечење у иностранству или медицинска нега, а нарочито за децу из осетљивих и дискриминисаних породица. Она је обезбедила финансијску подршку организовањем донаторских догађаја“ наведено је у саопштењу Амбасаде.

Милица Јовановић је показала саосећајност и грађанску храброст у критичној ситуацији јер је као ученица Медицинске школе помогла особи повређеној у удесу, а сада волонтира у Ковид-амбулантама.Признањем „Млада храброст“ награђено је још шесторо младих из Француске, Шпаније и Мађарске који су показали изузетне доказе моралне храбрости и хуманости.

Овогодишњи добитници изабрани су међу предлозима јавних и локалних организација у земљама које су учествовале – Француска, Србија, Шпанија и Мађарска. Амбасаде Шведске у те четири земље разматрале су номинације, а потом је шведски жири одабрао осам младих људи који су својим храбрим понашањем допринели хуманијем друштву, саопштила је Амбасада.

Прилика да млади из Србије учествују у овој значајној награди резултат је вишегодишње сарадње Амбасаде Шведске и Центра Ц-31 ;за развој културе дечјих права у промоцији активне улоге младих у изградњи демократског друштва.

”Жири је почаствован што је добио задатак да номинује прве добитнике награде Млада храброст. Стандард међународних номинација је био импресивно висок и било је право задовољство учествовати у раду жирија”, рекао је фудбалер и члан жирија Џилоан Хамад.

Претходних година реализовани су пројекти „Цубе – свако може да учини промену“ и „Раул Валенберг – Буди носилац промене“ у којима је учествовало више од 350 ученика и наставника основних и средњих школа из шест градова у Србији.

Због рестрикција изазваних пандемијом, добитници признања пратиће онлајн свечаност у Стокхолму 27. августа на Дан Раула Валенберга – Национални дан једнаких права и грађанске храбрости и први национални дан у Шведској који је установљен у част и сећање на једног грађанина.

Добитници признања деловаће као „амбасадори Младе храбрости“ и учествоваће у активностима и семинарима о грађанској храбрости, људским правима и демократији у организацији амбасада Шведске у својим земљама.

Чланови жирија били су: педагог и писац Венди Франсис, фудбалер Џилоан Хамад, предузимачица и оснивачица годишње гала-вечери која награђује наставнике Беата Кул, оснивач организације против породичног насиља Петер Рунг и уметник Оскар Зиа.

Раул Густаф Валенберг (1912-1947) је био шведски архитекта, бизнисмен, дипломата и хуманитарац. Познат је по томе што је спасао десетине хиљада Јевреја од немачких нациста и мађарских фашиста у Мађарској где је, као специјални изасланик Шведске у Будимпешти 1944, издавао пасоше који су штитили Јевреје и пружао им уточиште у зградама означеним као шведска територија.

Јануара 1945, за време совјетске опсаде Будимпеште, Валенберга су привеле сојетске смаге под сумњом да се бавио шпијунажом, а потом је нестао. Накнадно је објављено да је умро 1947. у затвору КГБ у Москви.

Валенбенгу су постхумно додељене многе почасти, а 1981, амерички конгресмен Том Лантош, један од људи које је Валенберг спасао, подржао је доношење закона којим је Валенберг проглашен почасним грађанином Сједињених Држава, као тек друга особа у историји која је добила ту почаст.

Валенберг је и почасни грађанин Канаде, Мађарске, Аустралије и Израела. Посвећени су му мнги споменици и по њему су назване ;улице градова широм света.

Бета/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар