Почетна » Анем: МЕДИЈСКА СЦЕНА СРБИЈЕ У НОВЕМБРУ 2024. ГОДИНЕ

Анем: МЕДИЈСКА СЦЕНА СРБИЈЕ У НОВЕМБРУ 2024. ГОДИНЕ

од Жиг Инфо
0 коментар

У поређењу са претходним месецима текуће године, новембар је месец са највећим бројем напада на медијске раднике. До напада је најчешће долазило током протеста, демонстрација и других јавних окупљања. Иако је полиција била пристутна, није реаговала. Медијски радници третирани су као политички противници. Били су ометани у раду и изложени физичким нападима и повређивањима.

Неки политички представници и одборници владајуће странке нашли су се и у улози нападача. У Мониторингу је било речи о случајевима напада на: новинарку Телевизије Н1 Жаклину Таталовић и сниматеља Николу Поповића; сниматеља Еуронеwс-а Мирка Тодоровића; екипу медија Радио 021; сниматеља и новинара агенције Фонет Марка Драгославића; новинара портала Ковинскеинфо.рс Милоша Љиљанића; новинарку Бечејског мозаика Кристину Деметер ФИлипчев; Ану Марковић, новинарку портала Нова.рс; новинарку ТВ Н1 Јелену Мирковић и сниматеља Александра Цвркотића; новинара дневног листа Данас Војина Радовановића; новинарку Медија центра Чаглавица и чланицу управе УНС-а Катарину Маринковић;

Власника и издавача портала Косово онлајн Душана Милановића. Током новембра наставило се са претњама Ани Лалић Хегедиш, Динку Грухоњићу, Ненаду Кулачину и ТВ Н1.

У новембру је донета првостепена осуђујућа пресуда у поновљеном поступку вођеном због угрожавања безбедности Владимира Митрића, новинара Вечерњих новости. Пресуда због претњи Матији Гачићу, фотографу Јужних вести, постала је правноснажна. Донета је првостепена ослобађајућа пресуда за Дејана Петра Златановића, уредника портала Србин инфо.

Врховни суд потврдио је да је од Врховног јавног тужилаштва примио Захтев за заштиту законитости у случају пресуде Апелационог суда у случају убиства Славка Ћурувије.

У новембру се навршило 24 године од убиства новинара листа Бота сот Мустафе Џемаиља.

Обележен је Међународни дан борбе против некажњивости злочина против новинара и новинарки. Након посете Београду, Међународна организација Репортери без граница позвала је Владу Републике Србије на борбу за слободу медија, а против пропаганде.

Читаоци се у Мониторингу могу обавестити о предлозима за измене Кривичног законика. Предлоге су заједнички упутили представници новинарских удружења и асоцијација медија у Сталној радној групи за безбедност новинара, с циљем да се безбедност медијских радника унареди. Када је реч о имплементацији постојећих прописа, било је речи о детаљима кривичне пријаве коју су, против Председнице парламентарног одбора за културу и информисање Невене Ђурић, почетком новембра поднели Славко Ћурувија фондација, Независно удружење новинара Србије (НУНС), Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) и Црта поднели. На седници Владе Републике Србије одржаној 7. новембра, о чему се такође у Мониторингу говорило, усвојен је Предлог закона о буџету Републике Србије за 2025. годину. Предлогом су средства опредељена за Министарство информисања и телекомуникација увећана за 405.072.000,00 динара (16,53%) у односу буџет за 2024. годину.

У вези с доделом буџетског новца, у мониторингу се указује на БИРН-ов извештај ,,Транспарентност под лупом: Јавне набавке за медијске услуге” и на извештај НУНС-а о суфинансирању пројеката у области јавног информисања на нивоу Града Београда.

Можда ти се свиди

Оставите коментар