Почетна » Апел организација цивилног друштва: Недопустиво објављивање медицинских података повређених у масовним пуцњавама

Апел организација цивилног друштва: Недопустиво објављивање медицинских података повређених у масовним пуцњавама

од Други Пишу
0 коментар

Министарка здравља Даница Грујичић у недавној изјави за медије изнела је поверљиве личне податке о здравственом стању повређених у масовним пуцњавама које су се догодиле почетком претходног месеца у Београду и Младеновцу. Између осталог, Грујичић је у јавност изнела детаље о тренутном здравственом стању повређеног детета у пуцњави у ОШ “Владислав Рибникар” као и своја предвиђања о потенцијалном даљем развоју његовог стања. Поред тога изнела је и медицинске податке о девојчици преминулој од последица повреда у пуцњави, као и опоравку девојке повређене у пуцњави у Младеновцу.

Изјава министарке противна је члану 21. Закона о правима пацијената којим се гарантује право на поверљивост података о здравственом стању пацијента, а лица која неовлашћено располажу подацима из медицинске документације и износе их у јавност одговорни су за одавање нарочито осетљивих података. Како министарка није лекарка ниједног поменутог пацијента она не сме да има приступ подацима из њихове медицинске документације који припадају групи веома осетљивих података. Ниједан здравствени радник који учествује у лечењу пацијента не сме да објављује у јавности податке из медицинске документације. У конкретном случају, изношење медицинских података у јавност представља озбиљну злоупотребу позиције у Влади министарке здравља. Ово није први пут да министарка Грујичић, као ни други чланови и чланице Владе јавно деле личне податке жртава и њихових породица или друге осетљиве податке из случаја, које затим одјекну у медијима. Детаљно медијско праћење здравственог стања повређених започело је одмах након трагедија, а траје и даље. Објављивањем ових података државни функционери, као ни медији који су њихове изјаве у целини преносили, нису радили у јавном интересу, већ су злоупотребљавали осетљиве податке чиме су потенцијално додатно узнемирили жртве, њихове породице и све директно погођене овим злочином, као и целокупну јавност у тренутној кризној ситуацији у земљи.

 

Иако су јавни функционери од првог дана у јавност износили осетљиве податке о жртвама и самим злочинима, медији сносе професионалну одговорност за преношење оваквих изјава. Кодекс новинара Србије налаже да чак и када се догоде овакве грешке државних органа, медији не смеју некритички преносити такве информације. Чињеница да представници институција константно нарушавају право на приватност жртава и њихових породица не подразумева право медија да крше новинарске принципе.

 

Доле потписане организације апелују на Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности да реагује на кршење закона који штити права пацијената, а који нарушава њихову приватност и потенцијално може изазвати штетне последице. Позивамо и министарку Грујичић као и друге чланове и чланице Владе на одговорност за јавно изговорену реч. Константно изношење личних података жртава у јавност је недопустиво. Апелујемо и на медије да се уздрже од некритичког преношења изјава представника и представница власти, и да имају на уму одговорност коју имају према јавном интересу, као и штетне последице које непрофесионално извештавање може имати.

 

Подсећамо да је истог дана када се десила пуцњава у ОШ “Владислав Рибникар” начелник полицијске управе Београда Веселин Милић изашао у јавност са списком деце која су била мета, што је угрозило безбедност деце која се и даље суочавају са претњама о наставку насиља.

Можда ти се свиди

Оставите коментар