Архив јавних скупова је урадио поређење посећености акције „Застани, Србијо“ пре два петка и јуче, за девет градова за које су били доступни јучерашњи снимци, а за које постоје подаци и за 6. децембар.
У току претходне две недеље дошло је до промене структуре ових окупљања. Док су претпрошлог петка то још увек биле мање грађанске блокаде на појединим прометним местима, те веће студентске блокаде по факултетима и улицама испред факултетских зграда, у међувремену су се акцији масовно прикључили и средњошколци, а овог петка понегде и просветни радници.
Као резултат, спонтано су настали бројни мешовити скупови грађана, средњошколаца, студената, просветних радника и других, чиме је посећеност драматично повећана. О томе најбоље говоре добијени подаци – број учесника акције у овим градовима је јуче био следећи (број у загради означава посећеност пре две недеље):
– Чачак: 1.200 (10)
– Горњи Милановац: најмање 250 (85)
– Инђија: 120 (35)
– Крагујевац: 2.500 (90)
– Нови Пазар: најмање 150 (10)
– Пирот: 130 (15)
– Сомбор: око 250 (130)
– Зајечар: 350 (55)
– Зрењанин: најмање 500 (око 30)
Као што се може приметити, у свим овим градовима бројност је, у односу на стање од пре две недеље, повећана у распону од око 100 (Сомбор) па чак до 12.000 одсто (Чачак). Чачак је свакако најупечатљивији пример: док је пре две недеље у акцији учествовало свега десетак активиста, сада су акцију повели чачански матуранти, којима су се у великом броју придружили просветни радници, као и студенти и други грађани.
Велики скок у посећености забележен је и у Крагујевцу, где се десило нешто слично као у Чачку. Добар пример је и Зрењанин, у коме је пре две недеље тридесетак грађана једва одржавало блокаду под притиском бројнијих контрадемонстраната, да би сада исту ту раскрсницу покрило најмање 500 грађана.
Стиче се утисак да блокаде у 11.52, које су у почетку често биле лични чин савести релативно малобројних појединаца који излазе на улицу петком, полако постају масовни свакодневни ритуал налик на тромесечне грађанске протесте 1996/97, укључујући све више групација становништва.