Почетна » Арсен је канцерогени убица, а један град у Србији је постао његова жртва

Арсен је канцерогени убица, а један град у Србији је постао његова жртва

од Жиг Инфо
0 коментар

Високо токсична канцерогена материја арсен напада грађане Бора не само из ваздуха, већ и кроз воду и храну, а осим рака плућа, може проузроковати различита тешка обољења, због чега је важно да Институт за јавно здравље Батут, уради епидемиолошку студију и установи узрок и последице, како би се предупредиле бројне здравствене компликације код људи, каже за Нова.рс токсиколог Петар Булат, професор на Медицинском факултету.

Подсетимо, Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ) и Друштво младих истраживача из Бора, пре неколико дана поднели су Министарству заштите животне средине захтев за покретање ванредног инспекцијског надзора над компанијом Зијин Бор Цоппер доо, због сумње да су високе концентрације арсена у ваздуху током 2021. године у Бору последица прераде руде у топионици бакра у оквиру њиховог привредно-индустријског комплекса.

Високе концентрације арсена забележене су и током 2022. године, а крајем јануара концентрација арсена у ваздуху била је чак 180 пута виша од дозвољене.

Пре годину дана било је још горе.

У Бору је у 2021. години забележена 265 пута већа вредност арсена од дозвољене, због чега су Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину (РЕРИ) и представници истраживача из Бора поднели захтев за покретање ванредног инспекцијског надзора над компанијом Зиђин.

„Вредности арсена у ваздуху у Бору су јако високе и било би потребно да се уради озбиљније истраживање, како бисмо видели шта се тамо дешава, јер тако високе вредности морају да утичу на здравље људи. То није само директно удисање арсена, већ ова материја улази у ланац исхране, што се мора узети у обзир. Неопходно је предузети одређене мере. Применом савремених технолошких мера тај арсен би можда могао да се комерцијализује и верујем да то може некако да се реши. Арсен је канцерогена материја и пут уласка у људски организам је најчешћи кроз воду и храну, али у оваквој ситуацији, каква је у Бору, оштећује здравље и кроз ваздух“ објашњава професор Булат.

Арсен на површини земљишта расте и контаминира све што је у његовој близини, а ту је најчешће и извор наше исхране.

„Сва храна која расте из земље мора добро да се опере, посебно јагоде, зелена салата, спанаћ, чак и лук, кромпир, али и јабуке и крушке. Све то може бити контаминирано због високе концентрације арсена“ упозорава наш саговорник са Медицинског факултета.

Веома је важно што пре урадити темељну епидемиолошку студију.

„Испитивање треба да уради Институт за јавно здравље Батут, али и Медицински факултет. Морали би да оформе мултидисциплинарни тим, који мора да укључује екологе, токсикологе и друге стручњаке. Они ће урадити студију, а на основу резултата ћемо увидети величину проблема и повезати их са параметрима које имамо. Та студија показаће све здравствене ефекте, утицаје арсена на здравље, који не само да изазива рак плућа него и друге болести. Зна се са којим карциномима се повезује арсен, а у Бору је било и повећане концентрације сумпор-диоксида, који доводи до оштећења дисајних путева. Тако да већ оштећене дисајне путеве код људи, сада напада арсен, што онда доводи до озбиљних последица по здравље. Треба урадити анализу обољевања, али и сагледати количину арсена коју у организам уносе грађани Бора, а то се ради биолошким мониторингом. Уради се анализа арсена у урину код становника Бора у разним добним групама. Одабере се одређени број људи, који се тестирају, и на основу тога видимо колико је оптерећење организма. Тек кад се заврше студије и мониторинг, можемо почети нешто да радимо и да мењамо ситуацију“, наглашава професор Булат.

Свест о екологији, истиче професор, код грађана Србије данас је значајно већа него пре 10 година и то даје наду да ћемо се у скоријем периоду ослободити загађивача.

Наиме, РЕРИ и Друштво младих истраживача из Бора захтевају хитно спровођење ванредног инспекцијског надзора, који ће резултирати налагањем компанији Зијин да спроведе техничке, технолошке и организационе мере за санацију извора и узрока емисије арсена из својих постројења.

“РЕРИ врши анализу документације коју прикупи, а неопходно је да имамо доказе о загађењу и довољан степен сумње да против некога поднесемо правни акт. РЕРИ је до сад већ поднео једну кривичну пријаву због повећане концентрације сумпор-диоксида, што радимо увек када дођемо до релевантних података и имамо основану сумњу да је учињено кривично дело. Да ли ће у овом случају бити поднета прекршајна или кривична пријава, зависи од инспекцијског надзора. Прикупљамо релевантне податке, не ограничавамо се на садашњи тренутак већ на сва загађења, која постоје у континуитету већ дуже време. Очекујем да сад свако ради свој посао, ако инспекција или РЕРИ поднесу кривичну пријаву, тужилаштво мора да прикупи доказе, да ураде свој део. Кривична пријава за сумпор-диоксид је поднета прошле године, али не смемо још да откривамо детаље процеса. Као правни тим крећемо у борбу ако смо потковани документима, јер у пракси није лако доказати одакле је потекло загађење. Сада чекамо инспекцију Министарства заштите за животну средину. Они имају рок од 30 дана да нас обавесте о резултатима надзора. Када инспекција у надзору дође до одређених података, има овлашћење да покрене поступак” објашњава за Нова.рс адвокатица Љубица Вукчевић из РЕРИ.

Студија о контаминираним локалитетима

Грађани Бора имају већи ризик од оболевања и умирања од свих малигних болести осим од тумора коже, а такође имају већи ризик од умирања од других болести као што су респираторна, дигестивна, кардиоваскуларна обољења. Ово су неки од података који су се нашли у студији под називом „Унапређење управљања контаминираним локалитетима у Србији“, а у чијој изради су учествовале званичне институције – министарства здравља и заштите животне средине као и Институт за јавно здравље „Батут“.

Ипак, иако су подаци о угрожености здравља грађана Бора део студије државних институција попут Батута, они нису доступни на сајту ове установе.

Ана Марковић  нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар