Почетна » Асанж стигао у Аустралију

Асанж стигао у Аустралију

од Други Пишу
0 коментар

Авион који је превозио Џулијана Асанжа у Аустралију слетео је у Канберу, а његова породица, укључујући супругу Стелу Асанж и његовог оца Џона Шиптона, били су на аеродрому да га дочекају.

Асанж је изашао из авиона који га је вратио у Аустралију уз клицање окупљених људи, преноси Скај њуз. Он је са уздигнутом песницом махао гомили која се окупила на аеродрому у Канбери. Затим је отишао до породице и пријатеља, и загрлио своју жену Стелу Асанж, држећи је у ваздуху пре него што је пољубио.

Након што је загрлио оца ушао је у базу Краљевских аустралијских ваздухопловних снага. Када је авион почео да се спушта, Викиликс је поделио слику Асанжа како телефонира супрузи из авиона. Његова супруга Стела поделила је раније слику оснивача Викиликса како излази из суда на X мрежи и написала: „Џулијан излази из савезног суда на Сајпану као слободан човек. Не могу да престан да плачем“.

Оснивач Викиликса Џулијан Асанж изјаснио се кривим по једној оптужби за прибављање и објављивање војних тајни САД, као резултат договора са тужиоцима америчког Секретаријата за правосуђе, чиме је обезбедио себи слободу, а тиме је завршена и дуга правна сага која је покренула дебате о слободи штампе и националној безбедности.

Он се појавио пред судом јутрос на федералном суду у Сајпану, главном граду Северних Маријанских острва, америчког комонвелта у Пацифику, чиме је уважена Асанжова жељи да избегне улазак у континентални део Сједињених Држава.
У обраћању суду, Асанж је рекао да верује да је Закон о шпијунажи на основу којег је оптужен у супротности са правима из Првог амандмана, али да прихвата да подстицање извора да дају поверљиве информације за објављивање може бити незаконито, преноси Глас Америке.

На суд је стигао у тамном оделу, са опуштеном краватом око крагне, након што је долетео из Британије чартер авионом у пратњи чланова правног тима и аустралијских званичника, укључујуц́и и високог аустралијског дипломату у Уједињеном Краљевству, који је пратио Асанжа на лету.

У судници је одговарао на основна питања америчке окружне судије Рамоне Манглоне, коју је именовао бивши председник Барак Обама, и како преноси АП, чинило се да је пажљиво слушао о условима споразума. Као услов за изјашњавање о кривици, од њега ц́е се тражити да уништи информације које су достављене Викиликсу. Договор са тужиоцима да призна кривицу за једно кривично дело му такође омогуц́ава да се врати у родну Аустралију без одласка у амерички затвор.

Био је у затвору у Великој Британији последњих пет година, борец́и се против изручења Сједињеним Државама на основу оптужнице према Закону о шпијунажи која је могла да носи дуготрајну затворску казну у случају осуде.

Викиликс, сајт за откривање тајни коју је Асанж основао 2006. године, поздравио је најаву договора, уз речи захвалности „свима који су стали уз нас, борили се за нас и остали потпуно посвец́ени борби за његову слободу“.

Foto: Hilary Wardhaugh / PA Images / Profimedia

Тањуг/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар