Авала инфо постоји већ пет година и бави се развојем руралног подручја подно планине Авале. Како каже чланица овог удружења Марија Јоксимовић, они виде рурална подручја као „неискварена“, где су породичне вредности битне и где ручна мануфактура и даје малу количину јединствених производа са врхунским квалитетом.
“Покушавамо да дамо на значају таквом систему вредности и да га очувамо. Залажемо се да подавалски крај сачува своје одлике, као што је квалитетнији начин живота у односу на живот у урбаној средини, близина урбане средине, додир са природом, узгајање своје, сопствене хране, способни домаћини и домаћице са развијеним разним вештинама и здравија средина за одрастање деце: одрастање у складу са природом уз стално учење нових вештина”, додају из овог удружења.
Авала инфо хоће да на једном месту обједини знања и велике потенцијале краја.
“Желимо да постанемо својеврсни хуб – Развојни центар подавалских села и да водимо развој комплетне заједнице, као прави домаћини. Дугорочни циљ је основан ХУБ – Развојни центар подавалских села који води развој заједнице као прави домаћин и у подавалским селима развија заједницу која је умрежена, едукована да препознаје своје потенцијале и функционише у сталној међусобној комуникацији и сарадњи и чврсто је повезана са потрошачима”, каже Јоксимовићева.
Подавалски крај је препознатљив по низу локалних, квалитетних, природних прехрамбених производа који су препознатљиви на тржишту по очувању традиције у сеоском домаћинствима, као и по креативним и занимљивим туристичким и едукативним садржајима, који препознају, како породице, тако и бизнис клијенти.
“Одржава се мрежа потрошача и клијената који циљано долазе у подавалски крај у набавку локалних, природних здравих производа, ради едукације деце, ради одмора и рекреације у природи. Подавалски крај је препознат као пример добре праксе организације живота на локалу”, истиче она.
Удружење Авала инфо је настало у циљу промоције потенцијала подавалског краја који до сада није био препознат – ручно рађена, домаћа производња прехрамбених производа надомак града, туристички, природни и културни потенцијали. Иницијатива је покренута 2016. године, а делокруг преузетих акција се брзо проширио на комплетан развој локалне заједнице.
“Бавимо се проналажењем скривених драгуља подавалског краја и помоћи, односно усмеравањем у њиховом развоју до нивоа да се могу понудити заинтересованим странама. Ужи тим чине четири особе, а сарађујемо са око 100 људи на локалу”, додаје Јоксимовићева.
До сада је ово удружење помогло десетак домаћинстава како би увидели и искористили своје потенцијале. На свом порталу авалаинфо.цомудружење објављује вести са локала и представља главну платформу за развој и промоцију локалне заједнице.
“Сем тога, били смо суорганизатори пројекта ‘Мали фармер’ где смо довели 15 вртића током 2018. године у село и шуму. Први пут су се у селима подавалског краја организовале овакве посете, а спровели смо и брендирање локалних производа – ‘авалска корпа’, ‘авалски доручак’, ‘укајмачен сир’, ‘ћаије’”, додаје она.
У наредном периоду планирају мапирање домаћинстава и сарадника у пет подавалских села ради проширивања Авала инфо заједнице, јачање капацитета домаћинстава кроз обуке, умрежавање домаћинстава и локалних актера, промоцију домаћинстава у оквиру своје Авала инфо заједнице и промоцију подавалског краја.
“Уверени смо да је у јавном интересу да се овакав – домаћински модел управљања, примењује на сваком локалу. Заједници ћемо пружити културно-уметничке садржаје које нису имали пре нашег деловања. Развићемо локалну привреду – директно туристичко-угоститељску грану, а индиректно и остале гране привреде које се наслањају на њу. Домаћинствима ћемо омогућити да лакше дођу до купаца и да им сам купац дође ‘на ноге’. Едуковаћемо младе у крају да воле и чувају свој крај, да га истражују, чисте, промовишу… Путем онлине платформе, туристима ћемо ‘на готово’ пружати информације са локала до којих би врло тешко сами дошли – ко продаје домаћу телетину гајену без антибиотика, или како је леп за обилазак или фотографисање младенаца локалитет ‘Краљева чесма’, каже она.
За природу ће учинити највише када човека, поготово оног који живи на Авали, сталном едукацијом, трансформишу у онога ко користи, али и чува природу.
Ову и остале активистичке приче можете пронаћи на сајту промени.рс.
Фото: Удружење Авала инфо
Медиа & реформ центар Ниш