Адвокат и учесник бициклистичке експедиције до Стразбура Владимир Бељански изјавио је да је досадашњи ток те студентске туре до европских институција показао снагу која је до сада била непозната и неку врсту националног јединства која до сада није постојала.
Бељански, који је и председник Управног одбора Адвокатске коморе Војводине и један од неколико учесника бициклистичке експедиције који није студент, рекао је да дочеци у свим градовима кроз које су студенти прошли на путу до европских институција показују да, иако су се одселили због стандарда и бољих животних услова, код свих припадника наше заједнице који дочекују студенте постоји жеља да виде Србију као модерну и снажну државу.
Тура до Стразбура је кренула прошлог четвртка из Новог Сада, а Бељански за Бету наводи да није сигуран да ли је прошла лакша или тежа половина, јер је досадашњи ток кроз Мађарску и Аустрију протекао уз хладноћу и јак ветар, док је сада пред њима брдовита вожња, али уз најављене боље временске услове.
Бељански каже да студенти функционишу одлично, као један велики организам, а да свакодневно показују велику слогу, снагу и велика решеност да изгурају до краја.
„Одушевљен сам тиме како су опремљени, како функционишу, колико је ту волонтера укључено у пратњу. Од механичара који су се сами појавили са својим возилима да прате колону и поправе ако има неки квар, преко лекара који су ту да помогну, па и психолога који је ту ако неко попусти и изгуби наду да ће доћи до циља. Мада нисам видео да је некоме таква помоћ била потребна, али и та подршка постоји“, навео је Бељански.
Додао је да је у протеклих недељу дана на њега највећи утисак оставила решеност студената да, чак и када имају неке проблеме, а било је и падова и повреда, настављају даље као да су професионални бициклисти.
„Једноставно, ту је трансформација од некога ко се бави студирањем на Факултету техничких наука, Природно-математичком факултету или пољопривреди и одједном се претвори у човека који нема лимите и који се понаша као да вози Тур де Франс, а не Туру до Стразбура која је једна симболична вожња“, наводи он.
Оценио је и да је досадашњи ток путовања већ у потпуности оправдао свој циљ, јер је све више новинарских екипа из иностранства које се интересују за овај студентски подвиг.
„Наравно, коначан циљ биће остварен тек у Стразбуру, када буду предати дописи и одржани планирани састанци“, додао је.
Бељански каже да је он са студентима кренуо као грађанин, али и као адвокат, јер је адвокатура од почетка уз студенте, како саопштењима, тако и конкретним потезима попут прикупљања помоћи у виду хране, козметике, врећа за спавање, душека и слично.
„Имали смо и обуставе рада – једнодневну, седмодневну, затим 30 дана, и ја осећам обавезу да будем овде и да их пратим. Што се тиче мојих година и физичке кондиције, не примећујем било какав проблем, иако не могу да кажем да је лако. Али, као што и они кажу кад заврше – нисмо уморни, идемо даље! Имам утисак да је ово енергија коју је немогуће зауставити“, додао је Бељански.
Данашња етапа од Линца до Слацбурга дуга је око 130 километара.
Foto N1