Ако се вратим у Белорусију, прети ми до 25 година затвора, а можда и смртна казна. После једног позива КГБ-а, адвокати су ми саветовали да одмах напустим земљу, каже за Н1 белоруски активиста и новинар Андреј Гњот, који у кућном притвору у Београду чека одговор на жалбу на одлуку суда о његовом изручењу Белорусији.
Против Андреја Гњота, који је дао интервју Н1, у Минску је подигнута оптужница због утаје пореза. Он каже да је то монтиран процес и да је реч о политичком прогону због његовог активизма против белоруског режима. Уколико заврши у затвору у Белорусији, Гњот ће бити један од 1.400 политичких затвореника у земљи у којој је Александар Лукашенко на власти од 1994. године, а чију победу на председничким изборима 2020. године ЕУ није признала.
Шта су били ваши аргументи пред Вишим судом у Београду који је донео одлуку да будете изручени Белорусији?
За своју одбрану сам 26. марта и 1. априла, припремио веома дуг говор и приложио, између осталог, резолуцију Генералне скупштине УН о политичкој ситуацији у Белорусији, о ситуацији када су у питању закони, о томе каквим су све репресијама изложени политички активисти, активисти за људска права, новинари… Када сам говорио о диктатури у Белорусији, рекао сам – према резолуцији Генералне скупштине УН, у Белорусији влада диктатура. Али суд је навео да је то моје лично мишљење.
Приложио сам писма људи који су били изложени тортури у белоруским затворима. Ти људи су чланови организације „СОС. Бy” чији сам ја сувласник. Међу њима је Јелена Леучанка, наша кошаркашица, која је послала документ комитету УН против тортуре, а он је потврдио да је Јелена заиста била изложена тортури у белоруском затвору.
Донео сам и доказе да сам радио за Радио Слободна Европа и за ТВ Канал Цуррент Тиме. Приложио сам документе да су ти медији и наш „СОС. Бy”, у Белорусији на листи екстремистичких организација. Приложио сам и десет доказа и докумената да је кривични процес који се против мене води у Белорусији потпуно лажан. Они се нпр. служе „доказима“ које им је дала жена која је умрла 2016. године. Кажу и да сам у периоду од 2012. до 2018. године прекршио закон који је донесен у априлу 2019. Како могу да ми суде по закону који тада није постојао? Цео тај случај је потпуно бесмислен.
Моји адвокати и ја смо на суду навели и да је према према Европској конвенцији о екстрадицији, забрањено неког изручити, ако постоји шанса да ће у тој земљи бити изложен политичком притиску или репресији. Србија ја као чланица Савета Европе обавезна да то поштује. Виши суд је само затворио очи пред тим. Ако погледате пресуду, делује као да апсолутно нису узели у обзир ни оно што сам говорио, нити документа која сам приложио.
Позив КГБ-а
Пред судом у Београду сте рекли да се “СОС.Бy” отворено супротстављала режиму Александра Лукашенка. Учествовали сте и у протестима 2020. године, на којима је оспоравана његова победа на изборима. Шта вас је на крају натерало да напустите Белорусију?
Могу вам дати један документ који то објашњава, а који до сада нико није објавио. Дакле, 13. јуна 2021. године сам у поштанском сандучићу нашао писмо Истражног комитета Минска, који је део КГБ-а. То је био позив да дођем да сведочим. То није било препоручено писмо, како би иначе требало да буде, није био никакве марке или неко објашњење шта тачно хоће од мене; навели су само да сам био сведок нечега и да морам да дођем да сведочим.
Позвао сам два адвоката и они су ми рекли – Андреј, ово је порука да мораш одмах да напустиш државу или ћеш бити ухапшен. Позвао сам још два адвоката и рекли су ми – имаш два сата да побегнеш из земље. Нисам имао шенгенску визу, спаковао сам мало ствари, отишао на аеродром и нашао карту са Москву. Од тада се више нисам вратио у Белорусију.
Опасност од смртне казне
Са чиме бисте могли да се суочите ако Апелациони суд потврди одлуку Вишег суда и будете приморни да се вратите у Белорусију?
Ако ме врате у Белорусију, очекујем 20 до 25 година затвора. Мислим и да ће покушати да ме осуде и на смртну казну… Неколико људи, који су прошле године били ухапшени у Мађарској, Хрватској, Пољској и Италији, нису били политички активисти, новинари и слично. Они су само учествовали у протестима 2020. године и убрзо након хапшења су пуштени на слободу.
Ја сам први политички активиста и новинар који је ухапшен у Европи и кога чека изручење. Са адвокатима сам разматрао за шта могу да ме оптуже, не рачунајући ову оптужницу за утају пореза. Могу да ме терете по седам тачака оптужнице, као што је нпр. оснивање екстремистичке групе, учешће у протестима, непоштовање Републике Белорусије…То значи најмање 20 или 25 година затвора. Али могуће је да ће по први пут покушати да искористе и смртну казну. Они би то урадили само да би уплашили белоруске грађане и то не само у Белорусији, него и ван ње.
Опширније читајте на порталу Н1.
Andrej Gnjot Foto: Instagram/andrewgnyot