Benzin za vozače iz Srbije u Mađarskoj ipak znatno skuplji – kao za sve strance

168317577868
Drugi Pišu
jun 7, 2022

0 komentara

7 min čitanja
2

Srpske tablice na automobilu ne donose popust na gorivo na mađarskim benzinskim pumpama. Naprotiv – vozači iz Srbije koji kupuju benzin i dizel u Mađarskoj, plaćaju ga po punim, tržišnim cenama, iako je bilo najavljeno drugačije. „Natočili smo gotovo 40 litara benzina i kada smo, uz srpski pasoš, otišli da platimo račun, zaračunali su nam litar oko 2,2 evra. Na pitanje – zar za nas ne važe iste cene kao za stanovnike Mađarske, rekli su nam da prvi put čuju za to“, kaže za portal N1 čitatalac Aleksa M, koji se javio našoj redakciji.

Strani vozači od 27. maja u Mađarskoj gorivo plaćaju skuplje od građana ove države. Tačnije, dok građani Mađarske dizel i benzin plaćaju po ceni od 1,2 evra za litar, za strance važi cena koja se tržišno formira, a ona je 4. juna kada je čitalac portala N1 putovao u Mađarsku, za benzin bila oko dva evra – sa kursnim razlikama čak 2,2 evra. Vozači iz Srbije i Slovenije trebalo je da budu izuzetak za koje važe „domaće“ cene.

Iskustvo našeg čitaoca pokazuje da to, ipak – nije tačno.

„Uputio sam se s porodicom kolima u Nemačku. Usput smo stali da natočimo benzin na Molovoj pumpi, na auto-putu kod Budimpešte. Sipali smo 39,1 litar i to, uz kafu koja je koštala nešto više od evra, platili ukupno 89 evra. Prethodno sam pokazao pasoš Srbije – a i automobil ima srpske tablice – naivno misleći da, kao što je najavljeno, za nas važi cena od 1,2 evra za litar, kao što je najavljeno. Kada sam ga pitao zar nije cena za vozače iz Srbije kao i za domaće vozače, prodavac na kasi mi je rekao da prvi put čuje za to, i da nemaju nikakvo obaveštenje“, priča Aleksa M.

Podsetimo, Mađarska je ograničila cene goriva do 1. jula ove godine. Međutim, naknadno objavljenom uredbom, u četvrtak 26. maja, propisano je da vozači automobila sa stranim registarskim tablicama više neće moći da toče gorivo po zvanično određenoj ceni od 480 forinti (oko 1,2 evra) za benzin od 95 oktana i dizel, već će kupovati gorivo po tržišnoj ceni. Do tada su i strani automobili mogli da toče gorivo po istoj ceni kao i mađarski državljani.

Austrijski mediji, kao što je portal N1 već pisao, izveštavali su da je uredba po kojoj stranci plaćaju znatno višu cenu dizela i benzina ne samo uzbunila nego i razljutila njihove susede Austrijance i Slovake, koji su dolazili iz pograničnih mesta da na mađarskim pumpama sipaju gorivo. Dodatno ih je, pisali su mediji, razljutilo i to što su izuzetak od ovog propisa vlasnici vozila sa srpskim i slovenačkim tablicama.

Naime, austrijski mediji na dan objave uredbe pisali su da su Austrijanci i Slovaci, posebno oni iz pograničnog područja koji su česti gosti Mađara, u redovima čekali da napune rezervoare pre nego što vladina odredba stupi na snagu.

„Već na jednoj od MOL-ovih benzinskih stanica u blizini austrijsko-mađarske granice stranci iz zemalja Evropske unije dobili su informativni letak da ne smeju u rezervoare automobila točiti jeftinije gorivo. Izuzetak su, kako je navedeno, samo vozači sa srpskim i slovenačkim registarskim oznakama“, rekli su tada iz austrijskog udruženja „COBIN claims“ za zaštitu potrošača.

Mađarski mediji, naime, prenosili su da ova uredba propisuje i izuzetak – ako je u nekoj zemlji ograničena i državno regulisana cena benzina i dizela, onda vlasnici vozila sa tim tablicama i u Mađarskoj mogu da kupuju gorivo po nižoj ograničenoj ceni. Taj izuzetak se, kako se navedeno, odnosio na vlasnike srpskih i slovenačkih vozila.

Da izuzeci ne postoje „po džepu“ su osetili građani Srbije.

Austrijanci, inače, smatraju da Mađarska, kao članica Evropske unije zbog različitog tretmana državljana ostalih članica Unije na benzinskim stanicama krši pravila, a udruženje „COBIN claims“ navodi da treba sačekati da se vidi šta će povodom toga uraditi EU.

U međuvremenu ova organizacija u konsultaciji sa pravnim stučnjacima proverava da li vozači kojima je na pumpama u Mađarskoj tražena „doplata za gorivo“ mogu da zahtevaju – povrat tog dodatnog iznosa.

Daniela Ilić Krasić   N1

 

Poslednje