Јавно комунално предузеће „Београдски водовод и канализација“ упозорило је грађане на лажне водоинсталатере који се представљају као радници њиховог предузећа, а који неовлашћено нуде услугу провере квалитета воде на чесмама. По узимању узорака воде и помоћу хемијских средстава, они су грађанима показивали како је вода неисправна, а потом су нудили разне уређаје за филтрацију воде који коштају више стотина евра. Нажалост, једну Јелицу су успели да преваре.
Београђани су често сумњичави према квалитету воде (а и не треба да чуди), јер мало-мало у неком насељу вода није за пиће због пуцања водоводне или канализационе цеви.
То су, нажалост, искористили лажни водоинсталатери који су претходних дана куцали на врата грађана и представљали се као контролори квалитета воде из Јавног комуналног предузећа „Београдски водовод и канализација“, како би продали разне уређаје за филтрацију воде који коштају више стотина евра.
На ту превару насела је једна старија суграђанка Јелица Бумбић која је за наш портал испричала како су два човека који су се представили као радници Јавног комуналног предузећа „Београдски водовод и канализација“, успели да је насамаре за 300 евра.
„Хвала предузећу што је упутило упозорење јер, нажалост, многи ће бити наивни као и ја што сам била. Шта се догодило? Узели су ми 300 евра. Заправо, нису ми узели, нити украли, него сам им ја дала јер сам поверовала у њихову причу“, каже Јелица на почетку разговора.
„Добар дан, да ли је и Ваша вода жута?“
Јелица живи у београдском насељу Раковица и прошле недеље су два човека покуцала на њена врата, упитавши је да ли је и код ње вода у чесмама жута.
„Када су ме питали да ли је и код мене таква, помислила сам да су већ испроверавали код других станара и да су установили да вода није за пиће. Моја вода је била нормалног изгледа, шта знам, можда мало више беле боје него обично, али нисам размишљала да је реч о преварантима. Ушли су у стан држећи торбу која је била пуна неког алата, неке справе сличне термометру, имали су и филтере“.
Наводно су радници Водовода односно особе које су се тако представиле, проверили квалитет воде у кухињи и купатилу, а закључак је био да је вода „сумњива“.
„Ја, иначе, често пијем флаширану воду. Баш када ми нестане, а касно је да одем до продавнице, онда пијем са чесме. Али чесмовачу користим за припремање хране, перем веш, купам се и наравно да сам се успаничила и питала их да ли ће искључити воду или шта већ. Они су рекли да је не користим само данас, да ће сутра бити добра, али саветују уређај за пречишћавање воде, тако ћу бити сигурнија у квалитет“, наставља она.
„Сад плаћање, сутра монтирање“
Јелица је насела и купила предложени уређај, без да га је и видела.
„Заиста нисам посумњала. Објаснили су ми како то функционише, шта ја треба да радим наредних дана како бих сама конторлисала квалитет воде. Рекли су да кошта 300 евра. Било ми је скупо, али пошто живим сама, ћерка ми је у Немачкој, рекох узећу тај уређај и то је то. Рекли су да ће ме позвати сутра на телефон како би најавили долазак када ће монтирати уређај. Спаковали су се и отишли, са парама. Више се нису појављивали. Покушала сам да ступим у контакт са предузећем, међутим испричала сам ћерки шта се догодило, она је већ видела на интернету упозорење, тако да је ова баба ухваћена у замку“, каже наша саговорница.
ЈКП „Београдски водовод и канализација“ упутило је упозорење свим грађанима због појаве лажних радника, истичући да њихови запослени не врше интервенције по становима и да стога грађани не примају никог ко се представља као радник ове фирме.
„Ове особе најављивале су се телефоном и суграђанима неовлашћено нудиле услугу провере квалитета воде на чесмама. По узимању узорака воде и помоћу хемијских средстава показивали су грађанима како је вода неисправна, а потом нудили разне уређаје за филтрацију воде који коштају више стотина евра. Упозоравамо грађане да такве особе не пуштају у своје станове и не ступају у контакт са њима. Апелујемо на све да не наседају на овакве дезинформације, да не троше непотребно новац, јер је вода из Београдског водовода санитарно-хигијенски у потпуности исправна и није јој потребна додатна филтрација“, истакли су из овог предузећа.
„Радници не врше интервенције по становима“
Како су даље навели, они искључиво одржавају уличну мрежу и радници њиховог предузећа не врше интервенције по становима.
„Узорковање воде врши се искључиво по пријави грађана и у договору са њима. Такође, радници нашег предузећа увек имају видно обележене службене униформе, легитимације и користе возила са знаком ЈКП БВК“, казали су они.
Како су даље објаснили из предузећа, грађанима само треба појаснити неке појаве и процесе везане за боју воду према којој су, како се чини, највише сумњичави, а закључак на крају могу да донесу и сами.
Узрок појаве „беле воде“
„Под „белом водом“ подразумева се вода у којој има ваздуха у виду мехурића. Мехурићи излазе из чаше воде за тридесетак секунди, тако да се вода потпуно избистри. Узрок појаве „беле воде“ могу да буду неисправне кућне инсталације, које усисавају ваздух. Заблуда је да беличаста боја воде долази од хлора. Присуство хлора се не може видети голим оком, већ само установити хемијском анализом“, кажу из овог предузећа.
Додају да се понекад догоди да вода на славинама потрошача буде замућена, а то се дешава при сваком успостављању снабдевања водом за пиће.
„Након прекида долази до пролазне појаве боје и мутноће. Ова појава је условљена наглим продором воде под притиском у цеви (такозвани хидраулички удар) и покретањем талога у цевима, што резултује поменутим променама изгледа воде. Талог је по својој природи оксид гвожђа, без већег здравственог значаја. Ова нежељена појава се превазилази испирањем цеви, односно отварањем славина и испуштањем воде у средње јаком млазу, све до тренутка када вода добије своје уобичајене карактеристике. Слична ситуација се дешава и код дужег некоришћења воде. Вода која дуже стоји у цевима се пребојава оксидима гвожђа и добија карактеристичну жућкасту боју и постаје мутна. И у овом случају је неопходно испуштање воде, све док вода не поприми своје уобичајене карактеристике. У неким случајевима, ако је то потребно, стручне службе Београдског водовода врше улично испирање водоводне мреже“, кажу они.
„Тврдоћа воде“
Када је у питању тврдоћа – вода у Београдском водоводу је умерено тврда, наглашавају из предузећа.
„Тврдоћа воде указује на присуство минерала калцијума и магнезијума у води. Минерали којих има у води су неопходни за људски организам. До концентровања и таложења соли из воде, односно до појаве каменца, долази искључиво загревањем воде преко 70 степени. Све претходно наведене чињенице указују на то да нема потребе за сумњом у квалитет и исправност воде за пиће из Београдског водовода. Поново наглашавамо да је вода за пиће из Београдског водовода хигијенски исправна и здравствено безбедна и да јој нису потребни додатни третмани“, упозоравају из ЈКП „Београдски водовод и канализација“.
Foto: Shutterstock
Сања Радовановић Нова