Хирурзи и комплетно здравствено особље, који су Србију одушевили својим пожртвовањем када су током марта и априла ове године, за 100 дана и 12 узастопних радних викенда укинули листе чекања за операције на срцу, сада су покренули иницијативу за унапређење рада свих њихових кокега у медицини. Наиме, Колегијум клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш упутио је иницијативу свим надлежним државним институцијама у Републици Србији да се донесе Закон о националном значају здравствених радника, написао је на свом Твитер налогу проф. др Драган Милић, директор нишке Клинике за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Ниш.
Иницијативу преносимо у целости:
„У циљу решавања бројних и нагомиланих проблема у здравственом систему Републике Србије, ценећи потребу да се пацијент и његове потребе врате у центар пажње, у жељи да се спречи одлив здравственог особља из Србије у иностранство и тиме дугорочно обезбеди будућност, сигурност и стабилност здравственог система наше отаџбине, у циљу што бржег елиминисања свих листи чекања, Колегијум клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш упутило је иницијативу свим надлежним државним
институцијама у Републици Србији да се донесе Закон о националном значају здравствених радника“,
наводи се у сопштењу за Клинике за кардиохирургију УКЦ Ниш.
Колегијум Клинике је јавност упознао и са три члана Закона о националном значају здравствених радника.
„Свим здравственим радницима у Србији након положеног државног испита обезбеђује се радни однос у периоду не дужем од три месеца од положеног испита. Свим здравственим радницима обезбедиће се радни однос на неодређено време у периоду не дужем од годину дана од положеног државног испита. Критеријуме за пријем у поједине здравствене установе дефинисаће се посебним Правилником који ће донети Министарство здравља у сарадњи са здравственим установама и
медицинским факултетима у Србији, први је члан Закона“.
У члану 2 се наводи да се уводи мораторијум на могућност двојног радног односа за све здравствене раднике, у државној установи и приватној пракси, у трајању од 5 година. У том периоду донети законске одредбе којим ће се обезбедити исти услови за рад државног и приватног здравства. У овом периоду елиминисати све листе чекања и обезбедити пацијенту право на избор где ће се лечити“.
Уводе се платни разреди који ће дефинисати тежину и одговорност за свако радно место у државном здравственом систему.
„Основни коефицијент, базични, дефинисаће основну плату. Поред основног платног разреда уводе се још 3 платна разреда који ће се разликовати за 20, 40 и 60 одсто у односу на базични. Критеријуми за одређивање платних разреда дефинисаће се посебним Правилником који ће донети Министарство здравља у сарадњи са здравственим установама и медицинским факултетима у Србији, садржај је трећег члана“.
Foto:privatna arhiva
Ана Марковић Нова