Почетна » Брнабић: Ситуација у медијима није сјајна, али је раније било горе

Брнабић: Ситуација у медијима није сјајна, али је раније било горе

од admin
0 коментар

Председница Владе Србије Ана Брнабић у емисији Инсајдер дебата изјавила је да је чињеница да у медијима данас постоје проблеми али и да оцена да никада није било горе – не стоји.

„Нећу да кажем да је данас та ситуација у медијима савршена, јер није. Само хоћу да пређемо са те изјаве да ситуација никада није била гора“, навела је премијерка гостујући у емисији Инсајдер дебата заједно са председницима два највећа медијска удружења НУНС-а и УНС-а Славишом Лекићем и Владимиром Радомировићем.

Брнабић: Не знам да ли је истина да постоје наручена питања

Говорећи о актуелној медијској ситуацији, председник Независног удружења новинара Славиша Лекић рекао је и да се на конференцијама за штампу за које представници власти тврде да су прилика за све новинаре да поставе питање, обично чују унапред договорена, „наручена питања“.

„Први пут у новијој српској историји имате конференције за штампу са унапред припремљеним питањима. Имате скупљање људи из медија где се тачно зна шта ће и ко да пита. Имате праксу са конференцијама председника државе где он контранападом на новинаре покушава да амортизује незгодна питања“, рекао је Лекић.

Одговарајући на ове тврдње, премијерка је рекла да не види шта је проблем са унапред припремљеним питањима.

„Прво, сви су позвани на прес конференцију и могу после да постављају питања која желе“ , додала је премијерка.

На констатацију новинарке Инсајдера да постоји појава да се појединим новинарима буквално достављају питања која ће поставити на конференцијама, премијерка тврди да она „не зна да је то истина“.

Председник НУНС-а је на то додао да они који прате медије лако могу приметити да три особе постављају питања која су очекивана, и врло добродошла.

На ову тврдњу Лекића, председница Владе одговорила је да сматра да се слобода медија оцењује кроз чињеницу да ли се сви новинари позивају на конференције за штампу и да ли сви имају прилику да поставе питање, са чим се, између осталог, сагласио и председник НУНС-а.

Лекић: На првом месту у пирамиди проблема је безбедност новинара у Србији

На првом месту у пирамиди проблема, према речима председника НУНС-а Славише Лекића, налази се безбедност новинара у Србији.

Како је навео према бази података овог удружења, 2013. године у првој години власти СНС забележена су 23 напада на новинаре.

„2015. године, према подацима НУНС-а, било је 56 напада, а прошле године број инцидената са новинарима је отишао на 92. Из године у годину се та бројка повећава“ , рекао је

Лекић прецизирајући да се ови бројеви односе на физичке и вербалне нападе као и притиске и претње.

Председник УНС-а Владимир Радомировић упитао је премијерку како се осећа као председница Владе у земљи у којој још нико није одговарао ни за једно убиство новинара.

„Осећам се страшно. Али ја претпостављам да ако имамо суђење, да је то до судства. Не можете више, стварно не дозвољавам да се за недостатак ефикасности судства, обраћате председници Владе. Ми имамо три гране власти, тако да се лепо обратите судству“, рекла је Брнабић.

На ову констатацију председнице Владе, Радомировић је образложио да се њој обраћа између осталог и због тога што је један оптужен за убиство новинара Славка Ћурувије 1999. и даље у бекству.

„И ова држава не ради ништа да га привреде правди. Убиство нашег колеге Милана Пантића 2001. године који је истраживао низ приватизација у Јагодини и околини и постоје информације да је због тога убијен. Управо ова власт је на власт дошла најавама да ће се обрачунати са пљачкашким приватизацијама. Ми имамо новинара који је убијен због истраживања пљачкашких приватизација, а не постоји реакција државе да одговорни за то убиство буду приведени правди“, додао је Радомировић.

Председница Владе се међутим није сложила да не постоји реакција државе.

„Не могу да кажем да немамо никакву реакцију држава. Формирана је Комисија, када је премијер био Александар Вучић, која се бави истраживањем убистава новинара. Исто тако, не могу да не констатујем да је од убистава до формирања комисије протекло 13 година сакривања доказа, манипулисања са доказима и стварно не мислим да је, поред тога што бих ја највише волела да се сви они, који су претили или не дај боже наудили новинарима и они који су одговорни за пљачкашке приватизације, нађу иза решетака, не можете то да припишете мени или Александру Вучићу. Ја ћу свакако урадити све што могу да ти људи буду иза решетака, колико ја могу након 17 година“, додала је Брнабић.

Радомировић тражио од премијерке да реагује на недостављање информација о поступку против Малог

Коментаришући чињеницу да су институције у Србији све затвореније, због чега новинари и медији тешко долазе до одговора, председница Владе Ана Брнабић је рекла да разуме проблем и најавила да ће се на њему радити.

„Ситуација није сјајна и ја разумем да постоји проблем и радићемо на решавању тог проблема. У потпуности сам за транспарентност Владе“, рекла је Брнабић.

Реагујући на ову изјаву, председник Удружења новинара Србије Владимир Радомировић замолио је председницу Владе да изврши решење Повереника и да се порталу Пиштаљка, чији је уредник, достави документација о обустави поступка по пријави Агенције за борбу против корупције, против актуелног министра финансија Синише Малог.

На овај захтев Радомировића, премијерка је кратко одговорила „ок“.

Председник Независног удружења новинара Србије Славиша Лекић оценио је да је проблем затворености институција „врло лако решив“.

„Уколико човек који зна одговоре на сва питања и може да утиче на све, охрабри институције да изађу у сусрет новинарима, мислим да је то проблем који се може превазићи у току једног дана“ , закључио је Лекић.

 

(Insajder.net)

Можда ти се свиди

Оставите коментар