Почетна » Чекају се наредни кораци око уклањања преосталих цистерни са опасном материјом код Пирота: Још није познато да ли ће се амонијак преточити

Чекају се наредни кораци око уклањања преосталих цистерни са опасном материјом код Пирота: Још није познато да ли ће се амонијак преточити

од Други Пишу
0 коментар

Данас је одржана седница Градског штаба за ванредне ситуације Града Пирота у проширеном саставу на коме се разговарало о даљим потезима око уклањања преосталих цистерни са амонијаком на прузи код Сопотског Хана недалеко од Пирота.

Састанку су присуствовали представници Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Министарства заштите животне средине, Инфраструктруре Железнице Србије, Азотаре Панчево, фирме Текон која ради процену ризика за азотару, Еликсира Панчево, Сектора за ванредне ситуације Београда, Агенције за безбедност саобраћаја, директорка Батута и представници других организација које учествују у секторским опреативним активностима Штаба

Градоначелник Пирота и командант Градског штаба за ванредне ситуације Владан Васић изјавио је после седнице да је формиран мини оперативни штаб који ће имати задатак спровођење начина уклањања преосталих цистерни са амонијаком на прузи код Сопотског хана недалеко од Пирота.

– У мини оперативном штабу су и представници Инфраструктуре Железнице Србије, Азотаре Панчево, фирме Текон, Еликсира и Карго Србије. Током дана ће чланови мини оперативног штаба изаћи на место несреће цурења амонијака на прузи код Сопотског Хана и урадити детаљну анализу уклањања преосталих цистерни, рекао је Васић на конференцији за новинаре у Градској управи.

Он је додао да ће комисија донети одлуку на основу стања како приступити уклањању, односно којим редоследом.

-Још није познато хоће ли се амонијак преточити или ће се пуне цистерне подизати на пругу.

Овај штаб ће имати задатак да уради анализу за сваку од цистерни које су преврнуте, да направи план и динамику њиховог уклањања, као и план поправке шина и пруге. До краја дана очекујемо њихов план уклањања цистерни али не знамо када ће то почети јер је цео тај процес скопчан са пуно ризика. За сваку од њих мора да се уради план како да се уклоне и на који начин, рекао је Васић.

Највероватније овај посао неће почети у уторак 3. јануара, како је раније најављено.

До сада је 6 цистерни померено са места несреће и оне се налазе у Шапцу, 7 је на прузи ка Димитровграду, 2 су још на прузи у Станичењу, а преостале 4 преврнуте поред пруге.

Подсећамо акцидент се догодио 25. децембра прошле године у 17,30 код Сопотског хана када су се преврнуле четири цистерне а из једне је цурио амонијак.

З. Панић   Данас

Можда ти се свиди

Оставите коментар