Људи који путују аутобусом у Србији поред карте за превоз плаћају и за станичну услугу, односно перонску карту. Њене цене могу се драстично разликовати од града до града, а у Београду је далеко најскупља.
Ако карту за путовање купујете на самој аутобуској станици, улазница или жетон за перон ће бити наплаћени уз цену коју плаћате за карту, а такође и ако имате повратну карту или само желите да уђете до перона да некога испратите.
У зависности од града, улазак на перон кошта између 40 и 300 динара. Та услуга у Београду је у последњих годину дана поскупела чак два пута, најпре са 190 на 220 динара, а сада кошта 300 динара. Иста карта ће вас у Новом Саду коштати 180 динара, а у Крагујевцу 120 динара.
Грађани нису обавештени о поскупљењу, а на званичном сајту БАС-а, потражили смо информацију о томе шта путници тиме добијају. Тамо пише да се БАС обавезује да уз купљену карту изда и жетон како би обезбедили несметан излазак путника на перонски простор.
Путници који превоз чекају на БАС-у морају да доплате 50 динара за коришћење тоалета, јер тај трошак не улази у цену перонске карте.
Што се тиче чувања пртљага, у непосредној близини излазне рампе БАС-а, налази се просторија намењена за ту услугу. Корисници услуге могу предати кофере, али за сваки кофер примљен на чување наплаћује се накнада за услугу, за сваки започети календарски дан, по ценовнику БАС-а. Пртљаг се чува 30 дана.
Главна београдска аутобуска станица
Станица која се тренутно користи је само привремена аутобуска станица. У Блоку 42 на Новом Београду гради се нова, али никако да буде завршена.
Да градска власт неће успети ни да је заврши до краја 2024. године, после шест година, заиста и заврши аутобуску станицу, уверио нас је градоначелник Београда Александар Шапић у мају ове године, када је одредио неки нови „оквирни“ рок од две до три године.
Beogradska autobuska stanica Foto:Dragan Mujan/Nova.rs
Никола Савић Нова