Почетна » Цене у цркви да се прекрстиш: Поскупеле и услуге попова, за венчање траже и до 500 евра

Цене у цркви да се прекрстиш: Поскупеле и услуге попова, за венчање траже и до 500 евра

од Други Пишу
0 коментар

Од онога „колико даш“ па до 500 евра – да, толико се крећу цене црквених услуга у градовима широм Србије, а дефинитивно су најскупље у Београду. Венчање, крштење, опело за сахрану, парастос, освећење воде за крсну славу и Ускрс, па чак и ломљење славског колача у цркви… Све се то плаћа, а највећи издатак за вернике јесте склапање брака пред Богом, за које поједини издвајају око 50.000 динара.

„Како сви, тако и ми“, ово је, сложићете се, реченица коју изговори скоро сваки трговац када га питате зашто је поскупела роба.

Тако је и са свештеним лицима, када их питате откуд то да је венчање поскупело.

Они, међутим, немају званичан ценовник црквених услуга него наплаћују по принципу „Дај онолико колико имаш“. Ипак, на неки начин наговесте да су верници за, рецимо, освећење воде за крсну славу до тада углавном плаћали 1.000 динара и тиме ставе до знања да мање од 1.000 не би требало дати.

Један свештеник из шумадијске епархије који није желео да га именујемо јер каже да му није дозвољено пошто није добио благослов од Цркве, испричао је за наш портал да се цене црквених услуга, нажалост, разликују од епархије до епархије што је, сматра, погрешно.

„Мислим да би било праведније да сви верници исто плаћају или да моје колеге заиста тако мисле када кажу ‘колико даш’, а не после да причају по селу колико је који паор дао пара. Било је притужби верника са разних страна, а било је, морам признати, и оних који су хвалили свештенике јер нису желели да им наплате одређену услугу“, каже наш саговорник.

Тренутна „ценовна ситуација“ је, како каже наш саговорник који је свештеник у једном граду у Шумадији, таква да су цене црквених услуга заиста поскупеле и то за неких 20 одсто.

„Сви свештеници наплаћују своје услуге, ретки су они случајеви када заиста одбију да узму новац. То се, махом, деси када су у питању верници који су блиски свештенику или нас, нажалост, напусти млад човек, па свештеник не жели да оптерећује родитеље. Исто је и за парастос односно за молитву за покојника. За ту услугу већина свештеника, уколико, наравно, познаје породицу покојника, одбије да узме новац јер је у питању мања сума новца“, објашњава он.

Према истраживању које смо спровели, највише кошта склапање брака пред Богом. Цена венчања креће се од 15.000 па до чак 50.000 динара, у зависности од тога шта младенци желе и како се „договоре са свештеником“.

На пример, поред услуге свештеника који их венчава, младенци плаћају и закуп цркве који се креће између 7.000 и 15.000 динара. Уколико, пак, желе да церемонију венчања оплемене и хорском пратњом, за то ће морати да издвоје од 10.000 до 15.000 динара.

И цена крштења варира
Што се тиче крштења, цена се креће од 10.000 па до 15.000 динара, док у мањим местима у којима има мало мештана, свештеници наплате чак и мање од 10.000.

Најтеже је када треба платити два крштења јер у последње време је највише таквих случајева, када родитељи заједно с другим дететом крсте и прво.

Кроз такву ситуацију је прошла наша читатељка Марина из Београда која је прошле године крстила оба детета.

„Када је требало да крстимо Лава, била је корона. Одлучила сам да сачекамо, онда сам затруднела с другим дететом, тако да смо се супруг и ја договорили да их обоје заједно крстимо, што смо и учинили. За њих двојицу платили смо 30.000 динара. Притом, нисамо желели да оптерећујемо кумове, па смо ми купили свеће, платно за крштење и платили смо црквену таксу. То је додатно неких 5.000 динара, али шта је, ту је“, испричала је она.

Освећење воде за Ускрс у већини случајева креће се од 800 до 1.000 динара, док се за свећење воде за крсну славу свештенику углавном даје и више од тога.

Услуге се наплаћују и у најтежим тренуцима, а цене као и обично нису транспарентне и варирају од случаја до случаја. Цена се креће између 10.000 и 15.000 динара, док се за парастос наплаћује још 3.000 динара додатно.

Услуга свештеника + остали трошкови сахране скоро 200.000 динара
У Србији је, као што се зна, све поскупело. Тешко је живети с огромним трошковима, а изгледа да је тешко и умрети јер су погребне услуге, у зависности од предузећа, поскупеле од 20 до 40 одсто у односу на прошлу годину.

Осим што је велики емотивни губитак за породицу, смртни случај је и велики финансијски издатак.

Око организовања сахране и свих пропратних елемената сада треба издвојити и до 200.000 динара, док је прошле године та сума била знатно мања.

Погребна опрема у Србији поскупела је за 20 до 40 одсто, у зависности од погребног предузећа, али и од града до града.

Foto: Shutterstock

Сања Радовановић   нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар