Национални центар за превенцију безбедносних ризика у ИКТ системима – ЦЕРТ упозорио је на нову интернет превару која корисницима, наводно, омогућава „брзу зараду са флексибилним радним временом“. А све што треба да се уради је да се – лајкују одређени снимци или попуне наруџбенице.
Национални ЦЕРТ Републике Србије обавестио је грађане да је у току нова интернет пирамидална превара у виду атрактивних понуда која наводно омогућавају брзу зараду, у свега пар кликова и са флексибилним радним временом.
„Реч је о спонзорисаним огласима који се дистрибуирају путем друштвених мрежа попут Фејсбука и Инстаграма, а ‘радни задаци’ у већини случајева подразумевају лајковање видео снимака на YоуТубе платформи, попуњавање одређених наруџбеница и слично. За потребе ове преваре злоупотребљава се назив легитимне платформе Таггер“, објашњава ЦЕРТ.
Овако изгледају примери спонзорисаних огласа:
Уколико се корисници јаве на овакав тип огласа путем апликације WхатсАпп (најчешће је реч о иностраним бројевима телефона), добијају информације о условима ‘радног ангажовања’ и детаље о начинима извршавања радних задатака и остваривања онлајн зараде на дневном нивоу, објашњавају у ЦЕРТ-у.
„У следећем кораку корисници се упућују на апликацију Телеграм путем које добијају задатке и прослеђују слике екрана лајкованих видео снимака или других типова ‘радних задатака’ као потврду да су завршили посао. Ова пирамидална превара започиње са мањим износима (најчешће до 500 динара) које корисници уплаћују на жиро рачун за потребе наводне чланарине. У циљу придобијања поверења корисника на крају првог ‘радног дана’ исплаћује им се ‘дневница’ која углавном износи удвостручену вредност уложеног новца“, истиче ЦЕРТ.
Током даље комуникације корисницима се нуди могућност да „напредују“, односно да улагањем већих износа остварују и већу зараду, што им у првим круговима ове преваре најчешће и буде омогућено.
„За наставак даље ‘сарадње’ од корисника се захтевају веће уплате на неки од жиро рачуна. Уколико корисник постане свестан да је део интернет преваре и одлучи да повуче уложена средства, од корисника се захтева уплата од неколико стотина хиљада динара, како би добили наводни ‘код’ који им омогућава да повуку свој новац. Уколико корисници пристану и уплате тражени износ за добијање наводног ‘кода’, прекида се свака комуникација и корисници остају без уложеног новца“, истичу ЦЕРТ.
У ЦЕРТ-у напомињу да треба имати у виду да је овакав вид превара све учесталији, а корисници до оваквих понуда најчешће долазе путем спонзорисаних огласа на друштвеним мрежама, а концепт је увек исти – брза зарада, само пар кликова, рад од куће и флексибилно радно време.
„Препорука Националног ЦЕРТ-а је да корисници пре сваког улагања што детаљније испитају легитимност понуђених услова за онлајн инвестирање, али и да буду додатно опрезни са улагањима која обећавају велику и брзу зараду“, напомиње се у обавештењу Националног центра за превенцију безбедносних ризика у ИКТ системима.
Shutterstock/David Evison
Д. К. Н1