ЦИНС и БИРН откривају да је доскорашња председница Савета Регулаторног тела за електронске медије Оливера Зекић купила стан и гаражу од уреднице Тањуга Јоване Јоксимовић. Агенцији за спречавање корупције није пријавила ову и другу имовину, као и потенцијални сукоб интереса пре одлучивања о додели дозволе за емитовање овој телевизији.
Био је петак, 28. мај 2021. године. Савет РЕМ-а држао је ванредну телефонску седницу. Ово тело између осталог одлучује о томе која телевизија ће имати фреквенкцију, прати и контролише програм, кажњава емитере ако прекрше правила. Једна од ствари о којима је овом приликом требало да одлучује је да ли ће дати дозволу новој телевизији Тањуг.
У том тренутку, телевизија је била у власништву фирми иза којих су стајали Жељко Јоксимовић, српски поп певач, Мања Грчић, новинарка и дугогодишња директорка више телевизија у Србији, и Радојица Милосављевић, бизнисмен близак СНС-у који је у приватизацији купио више локалних медија. Неких годину дана пре овога они су купили право на име, лого и имовину некадашње новинске агенције Тањуг и потом основали телевизију.
За уредницу су поставили Јоксимовићеву супругу, новинарку Јовану Јоксимовић.
После гласања, чланови Савета на челу са Оливером Зекић су једногласно одлучили – Тањугу је дата дозвола за емитовање кабловског програма.
Међутим, Зекић је од јавности али и Агенције за спречавање корупције сакрила потенцијални сукоб интереса.
Истраживање Центра за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) и Балканске истраживачке мреже (БИРН) открива да је тадашња председница Савета РЕМ-а, истог месеца када је Тањугу додељена дозвола, од Јоване Јоксимовић купила стан и гаражу у близини Вуковог споменика.
Подаци из Регистра цена непокретности Републичког геодетског завода показују да је стан платила најмање 160 хиљада евра, а за то је, према подацима из катастра, узела кредит од 120 хиљада евра.
Оливера Зекић је за ЦИНС прво рекла да се не сећа да ли је стан и гаражу купила од Јоване Јоксимовић, да би затим у наставку разговора рекла да их је купила на кредит. Упитала нас је и шта је ту спорно.
„Госпођо, је л’ сте ви финансијски иследник“, одговорила је Зекић када смо је питали о вредности стана.
Након тога више није желела да прича и прекинула је везу.
Јована Јоксимовић није одговарала на позиве новинарке ЦИНС-а
Према извештају о имовини и приходима, које је као јавна функционерка дужна да подноси Агенцији за спречавање корупције, њена примања из буџета износе 80 хиљада динара. Поред тога, другу имовину, ни уштеђевину није пријавила.
Тако рецимо у том извештају, из априла 2021. године, стана и гараже које је купила од Јоване Јоксимовић, као и дела стана у родном Краљеву, нема.
Владимир Тупањац, адвокат који је некада радио у Агенцији за спречавање корупције, каже да је Зекић била у обавези да ову и другу имовину пријави.
„Због непријављивања би Агенција против ње могла да поднесе прекршајну или кривичну пријаву. Уколико би Агенција утвдила да је постојала намера да прикрије податке о имовини и приходима то би било кривично дело, а уколико не, онда је прекршај.“
ЦИНС је још у децембру проверавао наводе из извештаја о имовини и приходима Оливере Зекић. Наиме, у извештају се наводе само примања од 80 хиљада динара, иако је према финансијском плану РЕМ-а за 2021. она као председница Савета имала право на нето плату од око 192 хиљаде динара. Такође, Зекић је раније за Цензоловку рекла да је у сталном радном односу у РЕМ-у од 2016. године – на позицији ПР-а.
Тада нам је из Агенције за спречавање корупције потврђено да сем оних извештаја који су на сајту друге није подносила, а сама Агенција није вршила ни редовну ни ванредну контролу ових извештаја.
Сада, на директно питање о томе да ли је Зекић пријавила овој институцији стан и гаражу у Београду, део стана у Краљеву и уштеђевину, Агенција нам је рекла да је на њиховом сајту оно што је бивша председница Савета РЕМ-а подносила.
„Имајући у виду наводе ваших новинарских питања, Агенција ће спровести поступак претходне провере и испуњености услова за вођење поступка и утврђивање евентуалне повреде Закона о спречавању корупције.“
Могући сукоб интереса
Према Закону о спречавању корупције, сукоб интереса је ситуација у којој јавни функционер има приватни интерес који утиче, може да утиче или изгледа као да утиче на обављање јавне функције.
О сумњи на постојање сукоба интереса или о самом сукобу интереса функционер треба да обавести Агенцију за спречавање корупције.
С обзиром да је, пре него што је одлучивала о додели дозволе за емитовање Тањугу, Оливера Зекић купила стан од Јоване Јоксимовић, ЦИНС је питао Агенцију да ли је она Зекић пријавила потенцијални сукоб интереса и ако јесте, када и због чега.
Из Агенције за спречавање корупције кажу да Оливера Зекић, током вршења јавне функције „није обавештавала Агенцију о сумњи у постојање сукоба интереса или о сукобу интереса“.
Немања Ненадић из Транспарентности Србија каже да је Оливера Зекић имала обавезу да се обрати Агенцији пре одлучивања о додели дозволе Тањугу.
„Након што је сазнала да је фирма у сувласништву Јоксимовића конкурисала за дозволу, Зекић је морала да затражи мишљење Агенције о томе да ли постоје препреке да она учествује у том одлучивању.“
Он објашњава и да је према Статуту Радиодифузне агенције, који је тада био на снази, Зекић била дужна да предочи члановима Савета околности које би је могле довести у сукоб интереса.
Да је морала да се обрати Агенцији, али и да обавести колеге из Савета о потенцијалном сукобу интереса слаже се и Зоран Гавриловић из Бироа за друштвена истраживања (БИРОДИ).
„Требало је да обавести чланове Савета РЕМ-а и да тражи њихово мишљење. Требало је и да се изузме из гласања. То би урадила особа којој је стало до интегритета и себе као функционера и институције чији је део.“
Иначе, Радар је прошле године писао да су Јована Јоксимовић и њен супруг Жељко пре неколико година били на рођендану Оливере Зекић. Она је ово и сама потврдила у одговору који им је упутила након објаве текста.
Како Истиномер подсећа, Јована Јоксимовић је на медијској сцени од 2001. године када је започела каријеру на БК телевизији. У годинама које су уследиле водила је јутарње програме на Радио телевизији Србије, Пинку и Првој, да би крајем 2020. године објавила да прелази на телевизију К1, која је у већинском власништву њеног супруга Жељка Јоксимовића. Већ наредне године, 2021. постала је и главна и одговорна уредница телевизије Тањуг.
Са друге стране, Жељко Јоксимовић је 2019. године ушао у медијску сферу, када је фирма Минацорд Медиа, чији је већински власник, основала три телевизијска канала – К1, Казбуку и ТВ Доктор. И овим телевизијама РЕМ је на једној седници доделио дозволе за емитовање програма.
На снимцима са прославе другог рођендана телевизије К1 2022. године, види се да су гошће биле и Тамара Вучић, супруга председника Александра Вучића, као и Сузана Васиљевић, Вучићева саветница.
Осим тога, на једном наступу Жељка Јоксимовића прошлог лета, Јована Јоксимовић је била у друштву Тамаре Вучић, што се види на сликама које је објављивала на Инстаграм сторијима, а које је пренео Блиц.
Vizual: CINS/Zoran Miodrag ; Foto: N1, Wikipedia
Ивана Милосављевић, Радмило Марковић Цинс