Почетна » ЧУЧКОВИЋ СЕ СВЕ ВИШЕ ЗАКОПАВА У СВОЈИМ ОБЈАШЊЕЊИМА „Ако лажем, нека ме спале на тргу“

ЧУЧКОВИЋ СЕ СВЕ ВИШЕ ЗАКОПАВА У СВОЈИМ ОБЈАШЊЕЊИМА „Ако лажем, нека ме спале на тргу“

од admin
0 коментар

То значи да је у обе верзије које је председник општине Обреновац Мирослав Чучковић изнео о начину увида кинеске компаније „Меи Та“ у здравствено стање потенцијалних радника закон прекршен.

Чучковић је, подсетимо, прво изјавио да је „Меи Та“ имала увид у картоне 55.000 Обреновчана. Реаговао је повереник Родољуб Шабић и покренуо поступак надзора у тој општини.

Након тога Чучковић мења изјаву и објашњава да су то „потенцијални картони“ људи које могу само они сами да донесу. Тако је по други пут упао у замку сопственог незнања јер по закону послодавац нема право да тражи од запосленог да му достави здравствени картон.

– Једино што може да тражи је потврда о здравственој способности за рад. Дакле, да ли сте способни или не за обављање одређених послова. Не сме да вас пита од чега болујете нити да вам тражи податак о терапији и дијагнози – објашњава Шабић за “Блиц”.

Он каже да ће, ако надзор утврди да је почињено кривично дело, поднети кривичну пријаву. У међувремену, Чучковић је из трећег покушаја за “Блиц” покушао да појасни ствари.

– Радници су ишли на здравствени преглед као и за сваку другу институцију. Конкретне податке шта су тачно тражили од ког кандидата, питајте саму компанију. Ако сам дао лекарске картоне, нека ме спале на тргу. Ако не, да ми се сви извине – поручује Чучковић.

На питање на кога је мислио када је рекао “ми смо анализирали потенцијалне раднике”, он је одговорио:

„На тим из општине и ‘Меи Та‘. Људске ресурсе на територији општине. Рекли смо да имамо 55.000 радно способних становника који могу бити потенцијално ваши радници. Здравствена установа која брине о нама је искључиво Дом здравља који има капацитете 400 лекара и сестара и код којих су наши картони. То је важно због одлуке инвеститора да ли ће имати интерну амбуланту“.

На питање да ли би он дао некоме свој здравствени картон, Чучковић одговара потврдно.

– Ја сам електроинжењер и послодавац треба да види да ли добро видим, да ли могу да радим на висини… – каже Чучковић.

Иначе, Законом о правима пацијената превиђене су казне од 300.000 до милион динара за установу или запосленог из здравствене установе који прекрши правило поверљивости и тајности здравственог стања пацијента.

ОПРЕЧНЕ ИЗЈАВЕ

– 4. мај 2016.

За „Инсајдер“: Анализирали смо свих 55.000 здравствених картона, зато што озбиљне компаније неће да плаћају здравствене пенале због изненадне болести, инвалидитета.

– 7. мај 2016.

За Н1: То су потенцијални здравствени картони које они могу да анализирају ако људи однесу и желе да се запосле. Значи, није им нико однео свих 55.000 картона да они то гледају.

– 8. мај 2016.

За „Блиц“: Нико никада није узео противзаконито ниједан здравствени документ из Дома здравља нити је било ко то од нас и тражио. Све ово је врло лако доказиво и у поступку повереника који је покренут.

 

Катарина Благовић, Блиц

Фото: С. Миленковић /М.Митровић/ Оливер Бунић / РАС Србија

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар