Велики петак је један од најважнијих дана у хришћанском календару, посебно у православној и католичкој традицији. Обележава се у петак пре Ускрса и представља дан када је, према хришћанском веровању, Исус Христос разапет на крсту на Голготи.
Велики петак – порекло и значење
Велики петак потиче из догађаја описаних у Новом завету. Тог дана, Исус Христос је мучен, осуђен на смрт и разапет. Његова жртва симболизује „откуп“ грехова човечанства, па се овај дан доживљава као тренутак велике туге, али и наде – јер води ка Ускрсу, дану васкрсења.
Назива се „велики“ јер означава величину жртве коју је Исус поднео за све људе, и јер има дубоко духовно значење за верујуће.
Симболика
Велики петак је дан туге, ћутања и поста. Христово страдање симболизује патњу, али и дубоку љубав према људима. На овај дан се не служи литургија, јер је Христос на симболичан начин „у гробу“. У црквама се износи плаштаница – платно са ликом Христа који лежи мртав – и верници јој прилазе са поштовањем, клањају се и љубе је.
Звоници ћуте, све је обавијено тишином, а атмосфера у црквама је свечано-мрачна и контемплативна.
Народни обичаји
У српској традицији, Велики петак је дан када се поштују строга правила:
Не раде се кућни послови – нарочито се не пере, не кува, не користи алат, нити се нешто ново започиње.
Не чује се музика и не весели се, дан протиче у тишини и молитви.
Фарбање јаја – обично се прво јаје боји црвеном бојом, која симболизује Христову крв. То јаје се зове „чуваркућа“ и чува се током целе године као амајлија.
Трпеза на Велики петак
На овај дан се по правилу строго пости. Многи верници чак ни воду не пију до поподнева, у знак сећања на Христово страдање. Храна, ако се једе, мора бити посна и једноставна – без уља, меса, млека или јаја.
Типична јела за Велики петак укључују:
Суви хлеб
Кувани пасуљ без запршке
Кромпир у љусци
Кисели купус
Свеже или суво воће
Компот
У неким крајевима се једе само хлеб и вода.
Велики петак је дан који позива на тишину, скромност и унутрашњу рефлексију. Иако означава тугу због Христове смрти, он је и увод у највећу хришћанску радост – Ускрс и васкрсење. У том споју туге и наде, лежи дубока симболика и снага овог светог дана.
Foto: Shutterstock/wesfoto