Почетна » Данас: „Мир нема цену“ – због чега запослени масовно напуштају МУП?

Данас: „Мир нема цену“ – због чега запослени масовно напуштају МУП?

од Други Пишу
0 коментар

Председник Новог полицијског синдикалног савеза Момчило Видојевић изјавио је за „Данас“ да запослени већ годинама масовно одлазе из МУП-а, због неподношљивих притисака и тензија које трпе полицајци, нарочито они на извршилачким радним местима.

Милан Думановић, подпредседник Новог полицијског синдикалног савеза, рекао је у емисији „Утисак недеље“ да је, према подацима које има овај синдикат, 9000 људи напустило Министарство унутрашњих послова у протеклих десет година.

„Данас“ подсећа да је Думановић је, износећи овај податак, оптужио бившег министра унутрашњих послова Небојшу Стефановића, рекавши да се толики одлив десио због њега, а да су његови наследници Александар Вулин и Братислав Гашић само наставили онако како је Стефановић радио.

Председник Новог полицијског синдикалног савеза Момчило Видојевић за „Данас“ каже да људи већ годинама масовно одлазе из МУП-а, због неподношљивих притисака и тензија које трпе полицајци, нарочито они на извршилачким радним местима.

„Ми смо добили и податак од МУП-а, преко Захтева за слободан приступ информацијама од јавног значаја, да је у само у периоду од 2022. до 2024. године, за време Гашићевог мандата, МУП напустило око 3.800 радника, од чега највећи део чине полицајци. Такође имамо податак да је у периоду од 2016. до 2022. године из МУП-а отишло преко 13.000 људи, што је фрапантан податак ако знамо да МУП броји око 43.000 радника. Није проблем што људи одлазе у пензију, то је природан одлив, али је проблем што већи део или добровољно напушта МУП или бивају буквално протерани из МУП-а тако што им се монтирају разни поступци, као што је то мој случај“, каже Видојевић.

Он додаје да је забрињавајуће што и млади полицајци који тренутно раде, размишљају да напусте МУП.

„Пошто возим камион, доста сам у контакту са полицајцима који раде на терену. Многи ме препознају и поверавају ми се како је стање неподношљиво, како више не знају да ли некога смеју да зауставе и да због тога размишљају да напусте МУП. Док сам возио по Немачкој, тамошњи полицајци су ми рекли да су приметили велики број наших возача камиона који су бивши полицајци. То је срамота, а оволики одлив је озбиљно угрожавање безбедности грађана Србије и врло тешко га је надокнадити“, сматра Видојевић.

Он је истакао и да је срамота што се од 15-20 синдиката, колико их броји МУП, од чега су 3-4 репрезентативна, нико не бави овим проблемом.

„Ја сам живи пример некога ко је протеран из МУП-а само зато што сам часно и поштено радио свој посао и сада сам приморан да се годинама тужим са МУП-ом, а у међувремену сам почео да возим камион како бих почео да зарађујем. Ја ћу бити полицајац у души, шта год да будем радио и они никада неће „убити“ полицајца у мени“, каже Момчило Видојевић.

Репрезентативни синдикати сматрају да су бројке другачије

Председник Полицијског синдиката Србије Вељко Мијаиловић сматра да је број од 9.000 људи који су напустили МУП у протеклих 10 година нереално велики.

„Нисам гледао емисију, али мислим да је та бројка превелика. Ако је то тачан податак онда је то алармантно, али ја искрено мислим да тај податак није тачан. Уколико су колеге из синдиката добиле тај податак званично од МУП-а онда нека га јавно објаве“, каже Мијаиловић.

Он наводи да његов синдикат не поседује податке о броју службеника који напуштају МУП, али да није приметио да постоји проблем са попуњеношћу министарства.

„Одлив постоји, али као и у многим другим секторима. Мислим да је сада много боље, него што је било раније, мада то не значи да не може боље и да министарство не треба да ради на томе да овај позив буде атрактивнији и привлачнији за младе који би да се баве овим послом. Ипак, сматрам да министарство тренутно добро стоји што се тиче одлива, а Београд је један од најбезбеднијих градова на свету и то је чињеница. МУП редовно расписује конкурсе за посао полицајца, а враћена је и средња школа у Сремској Каменици“, каже Мијаиловић.

Председник Независног синдиката полиције Дејан Стоиљковић је сличног става као и његов синдикални колега из Полицијског синдиката Србије, с тим што он каже да његов синдикат поседује неке податке о одливу кадра.

„Бројка коју је изнео Милан Думановић сигурно није тачна. Ми имамо податак да је природни одлив око 1.400 запосених годишње. То су људи који стичу право на пензију и инвалидску пензију. Што се тиче броја службеника који самоиницијативно напуштају МУП, ја сад пред собом немам тачан податак, али мислим да он износи око 300 запослених годишње“, каже Стојиљковић.

Слично као и Мијаиловић, он сматра да не постоји проблем са мањком запослених у МУП-у.

„Колико смо ми упознати, за сада нема потребе за већим бројем униформисаних полицијских службеника“, каже Дејан Стиљковић, председник Независног синдиката полиције.

Бивша полицајка: Жао ми је што сам напустила службу, али се не кајем

Јелена Радић је бивша новосадска полицајка, која је осам година у МУП-у радила као инспекторка у Новом Саду, након чега је споразумно раскинула радни однос.

„Желела да се бавим полицијским послом од малих ногу, међутим, када сам почела да радим врло брзо сам схватила да то није оно како сам замишљала да полиција изгледа. Ја сам провела осам година у служби, на месту оперативног радника, али више нисам могла, јер је посао почео негативно да утиче на моје физичко и ментално здравље. У МУП-у влада велика неправда, где не напредују они који то својим резултатима заслужују већ послушници који климају главом“, каже Јелена.

Она за Данас каже да у МУП-у постоје и људи који часно и поштено обављају свој посао, али да је то више изузетак него правило. Као изузетак она наводи управо своју оперативну групу у којој је радила.

„Моја оперативна група је била састављена од људи који се нису обазирали на политичке притиске и радили смо посао онако како треба да се ради, али смо због тога и трпели. Пошто смо сви били сложни и помало бунтовни, брзо је почело да се ради на томе да нас „разбију“ што се на крају и догодило. Данас, након две године, више нико од нас није у тој групи. Неки су дали отказ, неки су премештени, неки су сами тражили премештај. Али док смо постојали, радили смо посао како треба да се ради“, наводи бивша инспекторка.

Јелена Радић данас, након две године од одласка из МУП-а, каже да јој је жао, али и да се не каје због своје одлуке.

„Мени је и након две године ван МУП-а јако жао што сам морала да напустим службу, али се не кајем и поново бих исто урадила јер ми више нисмо могли да радимо полицијски посао онако како би требао да се ради. При том, плата полицајца је веома мала у односу на посао који обавља и то је био још један од разлога зашто сам отишла. Од када сам отишла научила сам да не треба да имам страх од промена, да иако је “сигуран и државни” посао, како сви воле да кажу, није ни мало лако. Живот ми је много лепши изван тренутног зачараног круга у нашој служби. Живела сам у Немачкој годину дана, а тренутно сам већ годину на приморју у Републици Хрватској и осећам мир, који је суштина живота, а и посла. Тај мир нема цену, нема цену ни то што говорим онако како осећам и радим онако како мислим да је праведно и честито“, каже Јелена Радић за „Данас“.

Vesna Lalić/Nova.rs

Данас/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар