Почетна » Дебата ““In medias (п)рес”: Новинари небезбедни, потребна већа подршка колега, невладиног сектора и грађана

Дебата ““In medias (п)рес”: Новинари небезбедни, потребна већа подршка колега, невладиног сектора и грађана

од admin
0 коментар
IMG 2007

 IMG 2007

IMG 2009

Однос политике и медија на југу Србије била је централна тема дебате “Ин медиас (п)рес”, коју су данас организовали Асоцијација медија и Новинска агенције ФоНет. Сви учесници дебате сагласни су да новинари данас имају разлога за бригу о својој безбедности. Вид застрашивања, говор мржње на друштвеним мрежама као и то да се новинари не осећају безбедно речи су новинарке и главне и одговорне уреднице портала “Јужне вести” Гордане
Бјелетић.

IMG 1991

IMG 2013

Она је говорила и о узнемирујућим порукама које је добијао новинар Јужних вести Александар Станков од стране председника Удружења породица киднапованих, убијених и несталих са Косова и Метохије Симе Спасића. “Прошли смо кроз све фазе напада и сада мислим да смо у периоду затишја. Када је случај колеге Станкова ми ту видимо да Сима Спасић има већу заштиту у овој држави од било ког новинара. Ја имам осећај да се не осећам угрожено, и ту сам двострука личност, зато што кад је то на мене то не региструјем. Са друге стране, као уредник ту претерујем и видим
опасност”, каже Бјелетићева.

IMG 2038

IMG 2047

Додаје да су се у последње време “Јужне вести” сусреле са проблемом лажног сајта на коме су објављани текстови о Бјелетићевој, што је покушај дискредитације њеног рада. Такође је подсетила да је део новинарске екипе прошле године нападнут на бирачком месту. Да се сусрео са притисцима и од стране цариника који су му рекли да “мора да спусти лопту” приликом извештавања о одређеним темама навео је новинар и уредник портала “Бујановачке” Никола Лазић.

IMG 2049

“Не постоји никакав основ за било какву пријаву, узнемиравање или малтретирање, али је мени врло симптоматично и није било нимало пријатно”, каже Лазић. Подрушку коју невладине организације и грађани сада пружају медијима је недовољна, изјавио је Драган Ђорђевић из Одбора за људска права.

“Самим тим је и положај новинара у мањим местима вишеструко угроженији”, каже Ђорђевић. Као проблем у комуникацији између новинара и надлежних уредница Цитy смарт радија Ивана Петровић навела је селекцију приликом давања одговора на питања новинара. “Градоначелница Ниша и бивша новинарка Драгана Сотировски почела је да дели савете новинарима и новинаркама како треба радити. (…) Наратив који иде од самог врха преселио се на локал. Наративно насиље је постала свакодневница које се константно шири. Новинари и медији у Нишу се константно сусрећу са игнорисањем одговора од стране врха власти на питања која су битна за грађане”, каже она.

IMG 2064

И регионална информативна агенција “Југпресс” нашла се на мети напада такозваних слеп тужби током ове године због извештавања са прес конференције Народне странке, каже уредница ове агенције Лиљана Стојановић. “То је још један вид покушаја застрашивања и озбиљних претњи и притисак ‘да више не постојимо’”, наводи уредница ове агенције Љиљана Стојановић. Према речима уреднице врањског портала “Слободна реч” Сање Петров Врање је мало, тамо се сви познају па су новинари мање изложени директним претњама, али често трпе притиске.
“Транспаретно је вређање, на улици, на друштвеним мрежама, због посла најчешће. Не прете тако лако, јер данас можете скриншотовати и имате доказе. Не бавимо се корупцијом, јер за то немамо времена ни капацитета. То су неке дневно-политичке ствари, где се неко
према вама понаша као да сте непријатељ, а не да радите само свој посао. Ви питате за другу страну, и немате коментар, и то представља додатни притисак”, каже Петров.

IMG 2072

Учесници дебате сагласни су и око тога да често нема солидарности међу колегама. Како су навели солидарност је изузетно важна поготово данас када је толеранције све мање, а говор мржње у јавном простору све већи.
Разговор је модерирао уредник новинске агениције ФоНет Зоран Секулић. Целу дебату, која је емитована уживо на Фејсбук страници Медиа и реформ центра Ниш, можете погледати овде.

 

Медиа & реформ центар Ниш

 

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар