“Пожурите, још мало па нестало” овај пут не важи за распродају, већ за нестајање Старог савског моста, лук по лук. Делови моста се односе у складише у Батајници, а о томе где ће поново бити монтирани одлучиће „инвеститор“. Грађани су се у више наврата изјашњавали о новој локацији старог моста, али једини који сада о томе говори је „ненадлежна институција“ – председник Србије Александар Вучић.
Демонтажа Старог савског моста почела је 3. априла, а делове челичне конструкције на обалу преноси дизалица “Кларк Адам”, која је посебно за ту сврху стигла из Мађарске. У тренутку писања овог текста још само централни зелени лук извијао се над Савом, ослоњен о два бела бетонска стуба, пише Н1.
Уклоњени делови моста складиште се у Батајници, у погону “Мостоградње ИНГ”, навела је Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда, у одговору Инсајдеру.
Предвиђено је да се ту обави испитивање стања челичне конструкције, а мост потом поново монтира “на некој локацији коју ће одредити републички органи и институције“, навели су из Дирекције.
Студијом за процену утицаја на животну средину уклањања моста из новембра 2021. године, која и даље стоји на сајту Дирекције, било је предвиђено да се делови моста Дунавом транспортују у Велико Село у општини Палилула.
Међутим, та одлука је изгледа промењена и према последњим информацијама из Дирекције, делови иду у Батајницу у складиште „Мостоградње“, која је од краја 2024. године у власништву Миленијум тима.
Ништа анкете, шта каже председник
Куда ће мост даље, званично се не зна. Када је 2019. године одлучено да се преко Саве прави нови мост тадашња градска власт је консултовала грађане где да се премести стари. Понуђене су две опције – једна да се пребаци у Парк Ушће и да представља својеврсну инсталацију и друга да мост постане пешачко-бициклистичка веза између Аде Циганлије и Блока 70 на Новом Београду.
Како је тада речено, обе опције коштају отприлике исто, а грађани су се у онлајн анкети наводно определили за Ушће. Аутентичност резултата и регуларност саме анкете није било могуће проверити, а Радомир Лазовић је говорио да је гласање било намештено и да одлуку о премештање на Ушће нису донели грађани.
Испитивање грађана о будућем месту старог моста организовало је и више различитих организација, а резултати су се кретали од тога да мост не треба ни уклањати, до тога да га треба пребацити на Велико ратно острво.
Нова градска управа под руководством Александра Шапића гласније од својих претходника заговарала је рушење, односно уклањање моста, понекад се чинило више из идеолошких и историјских него урбанистичких разлога.
Када су новинари у мају 2024. године упитали градоначелника шта ће бити с мостом и где на крају иде, он им је рекао – ни на Аду, ни у Земун, ни у парк, јер у том габариту не може да се пренесе ни на једно место.
Дирекција: Демонтирани делови нису отпад
Процењена тежина металне конструкције моста је око 1.400 тона, наводи се у документу „План управљања отпадом“, који је донет 13. новембра 2024. године, а у који је Инсајдер имао увид. У њему пише да се демонтирани, метални делови, неће сматрати отпадом. Предвиђено је и да ће „цела метална конструкција старог моста бити употребљена за изградњу новог моста на локацији коју ће одредити инвеститор“.
Ипак, неколико месеци касније, пошто се у прорежимским медијима појавила информација од „особе укључене у пројекат“ да ће Стари савски мост убудуће спајати Земунски кеј и Лидо преко Дунава, на месту где се у летњој сезони поставља понтонски мост, Шапић је поручио да је то питање за Владу.
„Да ли тај мост може да се пребаци, питајте Владу. Ми немамо ништа против“, рекао је Шапић новинарима у Старом двору, подсећајући да је то владин пројекат.
Међутим, уместо Владе и надлежног министарства, о будућој локацији говори, како то студенти кажу, „ненадлежна инстицуија“ – председник државе.
Вучић је више пута у јавности помињао Лидо и Земунски кеј, некада више некада мање директно, поручујући да је на том месту потребан пешачки мост.
Последњи пут је то урадио у четвртак, 22. маја, обраћајући се грађанима са Куле Београд. Показујући руком на нову панораму Београду, он је рекао да ће се преостали лук Старог савског моста преместити неколико километара северније од њега, што се поклапа са раније помињаним Земунским кејом.
„Према информацијама ЦЛС-а, намера државе јесте да се лук моста пресели између Земуна и Лида, док градоначелник инсистира да се он у потпуности истопи и баци“, рекао је за Н1 Никола Јовановић из Центра за локалну самоуправу.
Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда на свом сајту наводи да ће нова локација бити одређена и јавно објављена „након поновног обављања консултација са стручњацима и јавношћу“.
Stari savski most iz vazduha Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs