Пут Брисела јутрос креће пешке, из немачког града Ахена, и српска дијаспора, с којима је и група нишких студената.
На тромеђи Немачке, Белгије и Холандије окупило се десетак људи из дијаспоре и шездесетак студената из Србије, углавном из Ниша, али има и неких из Новог Сада, каже за Н1 новинар Дојче велеа Срећко Матић.
Како додаје, њихова идеја је да се тамо састану са тркачима ултрамаратонцима, који већ 15. дан из Србије трче ка Бриселу, и овом акцијом желе да им одају признање за то, да се солидаришу с њима, да кажу једноставно да су уз њих, да их подржавају у тој акцији.
Они су јуче дошли аутобусом до Ахена и крећу на пут дуг укупно 136 километара.
Данашња прва деоница води их од Ахена до Мастрихта у Холандији и баш на данашњи дан, Дан Европе, 9. маја, ово путовање има и једну симболичку димензију.
Како подсећа Матић, у Ахену је била резиденција Карла Великог, краља који се сматра утемељитељем Европе. Све његове реформе по питању политике, културе, привреде биле су темељ за стварање оног што се назива европским идентитетом и крећу у Мастрихт, који такође има историјски значај за Европску унију. Управо је тамо 1992. године потписан Уговор из Мастрихта који је заправо де фацто поставио темеље Европској унији у данашњем облику.
А на данашњи дан се обележава Дан Европе, јер је 1950. године Роберта Шуман, тадашњи министар спољних послова Француске, иницирао формирање заједнице за угаљ и челик и то је заправо била прва верзија Европске заједнице.
Матић оцењује да цела та симболика јесте на неки начин порука студентима, који ће да крену на овај пут да подржавају управо те европске вредности за које се боре и овде на путу, али и код куће у Србији.
Фото Принтскрин