Почетна » Узалуд нам рендгени кад нема радиолога: Објашњење председнику Вучићу

Узалуд нам рендгени кад нема радиолога: Објашњење председнику Вучићу

од admin
0 коментар

 

Здравствене установе у Србији су на ивици колапса због мањка лекара специјалиста и медицинских сестара и техничара, а болницама у нашој земљи недостаје чак 5.000 кадрова.

„Нашим болницама недостају сви кадрови, а радиолога је генерално мало. Готово све колеге које познајем раде и у државној и у приватној пракси, или само приватно. Када сам отишао из Клиничког центра Ниш, био сам на Бироу једно време, јављао сам се на конкурсе у клинике где није било довољно радиолога, али опет нисам био примљен, јер доводе људе преко везе из својих приватних клиника. Они онда седе на две столице, па нису ни тамо, ни овамо. Касније сам и ја почео да радим приватно и сигурно се нећу враћати у државну установу. Проблем је што је код нас дуго важила забрана запошљавања, па младе колеге нису имале прилику да се запосле и нешто науче, а сад кад је држава набавила апарате за нове болнице, питање је где ће и како наћи радиологе. Људи масовно долазе приватно на снимања, а то нису они имућнији. Пацијенти који имају новца плаћају лекаре у државним болницама, обезбеде себи апартман, снимање и интервенцију преко реда, а ови који немају везу, некако сакупе новац, па иду приватно“, прича за Нову др Александар Ивковић, радиолог.

Он напомиње да је мањак радиолога у Србији и због табуа.

„Ово је табуисана грана медицине у нашој земљи. Код нас нема много радиолога јер се људи плаше да специјализирају ову грану, јер постоји страх од зрачења и тешких болести“ каже др Ивковић.

У згради новог Клинчког центра су и 34 операционе сале, а операције се не могу извести без присуства анестезиолога, који су такође дефицитарни.

„Све што је урађено у новој згради КЦС је чиста предизборна кампања. Нашим клиникама већ недостаје 15 одсто здравствених радника, па није јасно где ће пронаћи кадрове за нову зграду Клиничког центра у којој ће бити збринуто око 800 пацијената. Није довољно да имате зграду, сале и апарате, а немате људе који умеју да раде. Нова зграда КЦС треба да прими пацијенте на осам спратова, а у 15 рендген кабинета и на пет скенера, нема специјалиста који умеју да раде са овим апаратима. Иначе, анестезиолога и радиолога одавно нема ни на бироу“ каже за Нову др Раде Панић, анестезиолог.

Оно што је требало да се уради у здравству, није да се отварају нове зграде, већ да се прво попуни број здравствених радника и да се хитно обуче кадрови, наглашава Панић.

„Кад дође потреба за лечењем, онда ће грађани схватити да се ништа није променило. Гарантујем да немамо довољно кадра који ће радити у тим установама, јер за болницу ‚Дедиње 2‘ траже 14 анестезиолога за кардиохирургију и ниједан се још није јавио. Директор КЦС је најавио да ће запослити 18 лекара, али то могу бити само завршени студенти медицине, којима је неопходна специјализација, за шта треба да чекамо четири до пет година“ наглашава др Панић.

Иначе, Клинички центар Србије неколико пута месечно расписује конкурсе, али запослени у овој установи тврде да се школовани кадрови не јављају, јер се тражи само рад на одређено.

Подсетимо, председник Александар Вучић помпезно је у недељу отворио реконструисану зграду Клиничког центра Србије, за коју је рекао да је најсавременија болница на простору бивше Југославије, али и шире. На отварању је истакнуто да ће у тој установи убудуће лекари дочекивати пацијенте, а не медицински техничари како је до сада била пракса.

КЦС нема ни чистачице

Осим здравствених радника, Клинички центар Србије вапи и за чистачицама, а хигијена је у клиникама на забрињавајућем нивоу.

„У Ургентном центру једна чистачица ради у смени на пријему, па кад мора да ради ноћу, не зна где ће пре. Током ноћи су огромне гужве, довозе људе у алкохолисаном стању, који повраћају, многи су повређени, крваре, па оне чисте крв, излучевине, а ту свега има. Тоалети су у језивом стању. Нама који смо запослени се гади да их користимо, а како је тек пацијентима. Не можемо кривити те жене јер не могу све саме. У новој згради, како чујем, укидају се чистачице, а ангажоваће агенције за хигијену, па ћемо видети да ли ће то функционисати“ каже за Нову М. В., медицинска сестра у КЦС, која је замолила да остане анонимна.

Ана Вушовић Марковић    Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар