„Ту је све горе и компликованије. Веома се води рачуна да се цела прича о радницима готово херметички затвори. Поред радника увек има неког ко надзире разговоре. Сада су то некакви предрадници. Свака група од недавно има по једног. Они као да си задужени за спровођење реда. Занимљива је игра речи. Вијетнамци те ситне шефове ословљавају са „власници“. Они који су хтели да говоре су склоњени, без обзира на ниво знања енглеског”, каже Ивана, напомињући да радници и даље „живе под кључем“.
„Оно што највише брине је да ће већина оних који су били спремни да говоре са надлежнима о свему што су преживели, изгледа тихо спаковани и послати кући, тако да није био могуће обезбедити кроз надлежне институције званичне податке о томе шта се заиста дешавало протеклих месеци”, каже наша саговорница, уз коментар да нико данас поуздано не зна какви су услови у којима се сада налазе радници.
Додатну забринутост исказала је и организација за борбу против трговине људима АСТРА, која је пре пар дана послала надлежним институцијама захтев за ургентно пружање здравствене заштите вијетнамским радницима ангажованим у Линглонгу у Зрењанину. У захтеву наводе да су радници „ограничене слободе кретања, под присмотром кинеских менаџера и приватног обезбедјења“, „без могућности да комуницирају са активистима и осталим грађанима“, да поједини радници „имају повреде ногу и отежано ходају“ и да је „већина радника без адекватне заштитне опреме“.
Наша саговорница каже да ит у наилази на опречне информације.
„Неки кажу да је здравствена нега пружана. С друге стране, има доста оних који кажу да им је потребна помоћ није указана. Нама је, рецимо, велико питање како им је указана адекватна лекарска помоћ када из искуства знамо је језичка баријера непремоив пеоблем. На питање да ли су вакцинисани кажу да јесу једном, а не знају којом вакцином и не могу да показу сертификат“, каже Ивана.
У јавност незванично процуре информације и о учесталим повредама на градилишту фабрике, око чега је такође подигнут зид ћутње. Пре десетак дана наводно је један од радника тешко повређен и превежен у новосадску болницу.
„Као и на сва друга питања и овде се води рачуна да се ситуација добро заташка. За овог последњег повређеног радника се незванично прича да није носио ни шлем када је задобио тешку повреду главе. Незванично знамо да има повреда некарактеристичних за грађавинске раднике. Прво, највећи број њих и нису грађевинци и не знају како да се понашају на терену. Они нису били обучени ни за ове временске услове, а не да имају адекватну опрему“, каже новинарка ВОИЦЕ.
Ана Лалић Нова