Почетна » Вишегодишње чекање у институцијама: Како до коначне укњижбе стана?

Вишегодишње чекање у институцијама: Како до коначне укњижбе стана?

од admin
0 коментар

 

Сам процес укњижбе није претерано компликован – потребно је само да се, пре свега, наоружате временом.

Никола Чобић, агент продаје у Цитy еxперт-у, каже за портал Нова.рс да се на укњижење стана може чекати и годинама.

„Истина је да се укњижења по старом закону (документа оверена пре првог јула 2018. године) некад чекају и по две или три године, ми нисмо имали искуства да се чекају више од тога“, каже Чобић.

Од датума који је наш саговорник навео, почео је да се примењује нови закон, где јавни бележници све уговоре, било да су они о купопродаји, поклону или доживотном издржавању, те оставинска решења шаљу електронски по службеној дужности Катастру, где Катастар има законски рок од пет дана да донесе Решење о укњижби.

С друге стране, сви уговори и решења који су оверени пре назначеног датума, а на основу којих треба да се укњижи одређена некретнина, књиже се по старом закону. Како Чобић објашњава, управо је ово најчешћи разлог дугог чекања јер, због предмета који се књиже по новом закону, они који се књиже по старом не стижу на ред.

Постоје одређени делови Београда у којима је овај проблем израженији у односу на остале. Чобић истиче да су то Палилула, Звездара и Вождовац општине у којима се најдуже чека.

“Катастар у 27. марта је Катастар где се укњижење најдуже чека, пре свега због великог броја захтева, јер су то и највеће општине у Београду”, објашњава Чобић.

Ипак, према речима саговорника нашег портала, постоји решење за вишегодишње чекање. Потребно је да власници стана прво треба да напишу ургенцију на сајту Републичког геодетског завода. Након тога, треба да предају молбу лично, у надлежном катастру. Након овога, требало би да чекању дође крај.

Дуња Марић    Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар