Почетна » Волонтери чистили Београд. Београд им наплатио одношење смећа

Волонтери чистили Београд. Београд им наплатио одношење смећа

од admin
0 коментар

 

У току акције чишћења Савског кеја, код новобеоградских блокова, грађани су из реке извлачили отпад нагомилан између сплавова и њиме пунили џакова. Када је, по речеима Бојана Шимшића из “Еко Страже”, кеј био очишћен, и око 50 џакова сложено на гомилу, волонтеру су се суочили са неочекиваним проблемом његовог одвожења.

“Прво смо звали централу “Градске чистоће” где су нам рекли да се од сада одвожења отпада наплаћује и да зовемо погон на Новом Београду одакле можемо да затражимо камион. Затим смо тај погон звали безброј пута и нико се није јављао”, прича Шимшић за лист “Нова”.

Због тога је, како каже, прикупљен отпад на кеју стајао читава два дана. За то време је падала киша, а допринос стварању још већег проблема дали су и пролазници.
“Најгоре од свега је што када људи виде гомилу смећа они тамо почну додатно да бацају. Преко џакова су бацали су коре до банана, кесе, празне флашице – почела је да се прави мини депонија код сплавова”, објашњава Шимшић.

Након два дана покушавања да дођу до градске чистоће проблем је решила активисткиња “Еко страже” тако што је зауставила камион “Градске чистоће” и замолила их да оду до кеја и покупе смеће, што су они и урадили.

“Радници Градске чистоће су увек расположени да помогну, проблем је у градској управи која нам још увек није одговорила на мејл у ком тражимо објашњења и решење проблема”, каже Шимшић и додаје да је у току пролећних акција чишћења Беогарда “Градска чистоћа” смеће одвозила без проблема, што је још увек случај у другим градовима у Србији.

Промена настала након приватизације “Винче”

Активисти почетак проблема повезују са приватизацијом “Винче”, којом од августа управља приватна фирма “Бео чиста енергија”.

Катић из удружења “Треш хероји” каже да су јој кол центру “Градске читоће” објаснили да они морају да наплаћују одвожење смећа након волонтерских акција, јер сада његово одлагање морају да плате фирми која управља депонијом.

“Јасно нам је да управљање отпадом мора да има своје трошкове, али је једно кад ја реновирам кућу и зовем “Граску чистоћу” да то однесе, а друго ако одвајам своје слободно време да чистим неки део града. Овде се ради о потпуном непрепознавању волонтерског рада што сигурно не води ка разрешавању проблема управљања отпадом”, каже Катић за “Нову”.
Додаје да је очекивано да приватно предузеће ради за профит а не у интересу грађана, због чега је на градској управи Београда и законодавству земље да од те фирме захтевају одређен начин рада.

“До сада није забележен ни један случај кажњавања неког зашто што у природи баца отпад и мислим да је ово сад порука за народ: ‘Ако бациш смеће у шуму не кошта те ништа а ако хоћеш да га бациш као цивилизован свет и још покупиш за другима онда те то кошта”, поручује.

Питање да ли је тачно да сада наплаћује одвожење отпада након волонтерских акција чишћења града јер за то сноси трошкове према “Бео чистој енергији” лист “Нова” упутио је и поменутом јавном предузећу и приватној фирми. Оговоре нисмо добили, а нисмо добили ни тражено објашњење од Граског секретаријата за заштиту животне средине Београда како планира да овај проблем реши.

Милена Илић Мирковић    Нова 

Можда ти се свиди

Оставите коментар