Почетна » Држава појачава контролу медија: Телеком ће моћи да постане власник Курира и Монда

Држава појачава контролу медија: Телеком ће моћи да постане власник Курира и Монда

од Други Пишу
0 коментар

Данима је јавност била ускомешана због новог закона, којим би се уништила медијска слобода у Србији. После притиска исте те јавности, власт је одустала од два спорна члана која би директно уништила могућност да грађани гледају независне телевизијске канале, попут ТВ Нова и Н1. Ипак, у Нацрту закона остао је члан, према коме ће државна телекомуникациона компанија, односно Телеком, имати дозволу да оснива медије.

Све се дешава тачно на пету годишњицу потписивања уговора између Телекома и компаније Игора Жежеља Wирелесс Медиа, према којем Телеком, баш по истеку петогодишњег рока, може званично да купи „Жежељево медијско царство“ у оквиру којег је и Курир, пише Нова.рс.

Петогодишњи рок је истекао 15. октобра, а закон се баш сада усваја и све се легализује.

Последњи чин
Компанија Адриа Медиа Гроуп, дугогодишњи издавач Курира, обрисана је почетком августа из пословног регистра, па је нови издавач овог таблоида постала друга фирма Игора Жежеља – Мондо ИНЦ. На питање зашто се ова промена догодила – из Монда тврде ради лакшег пословања и да не планирају његову продају. Ипак, ако и када то буду планирали први потенцијални купац биће државни Телеком који од средине октобра, према уговору из 2018, има права да захтева од Жежеља да им прода компанију Мондо, у оквиру које послује и Курир.

Утицај државе на медије посредством Телекома већ је постао шаблон за контролу и обликовање јавног мнења, величање председника Србије Александра Вучића и Српске напредне странке. Брутална пропаганда финансира се из касе државне фирме која је јавно добро које се злоупотребљава у циљу дисциплиновања или гушење критичке мисли, напада на опозиционе политичаре и друштвене активисте у чему Курир има значајну улогу, наводи Нова.рс.

Након што је купио Адриа медиа гроуп (АМГ), Игор Жежељ ју је припојио својој другој компанији Мондо. Тако је АМГ на Мондо пребацио сву своју имовину као и запослене, наводи се у уговору о припајању приложеном Агенцији за привредне регистре, писало је Раскринкавање.

Не може да се не примети, баш уочи истека овог петогодишњег договора, Мондо ИНЦ је припојила другу Жежељеву фирму – Адриа Медиа Гроуп. Адриа Медиа Гроуп је, осим Курира, била издавач и неколико других портала и магазина међу којима су Еспресо, Глоссy, Стил, Лепа и Срећна, Елле. АМГ је добила дозволу и 2020. покренула и телевизију Курир. Крајем прошле године је преузела и бренд Еурактива на српском језику. Све то је сада прешло у руке компаније Мондо ИНЦ.

Шта се крије иза ове пословне одлуке из Монда одговарају штуро и бирократски – кажу да су припајањем „започели процес обједињавања пословања са циљем формирања интегрисане организације са лидерским положајем у областима дигиталне трансформације и медија”, наводи Нова.рс.

Ипак, с обзиром на уговор који је још пре пет година Игор Жежељ потписао са државним Телекомом, логично се намеће и питање да ли ово припајање може значити и припрему за продају, а новим законом отвара се простор да све буде „чисто“ и да држава поново легално уђе у медије.

Шта се тачно десило пре 5 година
Уговор између Телекома и Wирелесс Медиа потписан је 15. октобра 2018, а тајминг и садржај уговора у делу јавности протумачен је као покушај проналажења начина којим би се Монду, преко фирме Wирелесс Медиа која у потпуности контролише Мондо и њен је једини власник, обезбедио новац државног Телекома за куповину Курира. О томе је детаљно писао БИРН.

Телеком се уговором обавезао да ће предузећу Wирелесс Медиа платити 37,9 милиона евра. Првих 27,95 милиона евра требало је да уплати током предстојећих осам месеци по потписивању уговора. Курир је, према писању појединих медија, продат за 25 милиона евра.

Две недеље пре него што је склопљен овај уговор о сарадњи, Мондо, који је ћерка фирма Wирелесс Медије, купила је Курир на основу купопродајног уговора потписаног 1. октобра. Тај уговор је анексиран 15. октобра, односно истог дана када је потписан и поменути уговор којим се државни Телеком обавезао да компанији Wирелесс Медиа уплати поменутих 37,9 милиона евра.

За уговор се сазнало августа 2020. када је потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић о њему обавестила медије на конференцији испред зграде Телекома Србије у Београду.

Тепић је, тада подробно објаснила ток трансакција између три фирме – матичне фирме Игора Жежеља – Wирелесс медие, њене ћерке фирме Мондо ИНЦ и Телекома Србије.

„У истом периоду имате исти износ у билансима стања све три фирме – реч је о 10 милиона евра, иначе цифра која се помиње да ју је Жежељ платио за таблоид Курир или – најмањи један део износа. Имате Телеком који даје аванс, у првом тренутку не знамо коме, и имате Wирелесс медиу која прима аванс, не знамо од кога, и имате тај аванс који Wирелесс медиа упућује, односно даје даље ћерки фирми истог Игора Жежеља, власника таблоида Курир и однедавно нове ТВ Курир, у износу од исто 10 милиона евра. На истој конференцији, ја сам показала, у билансу стања, на позицији 419 такође Wирелесс медие Игора Жежеља, да кажем новооткривених 28 милиона евра за које смо се сви питали одакле му – како неко са имовином пословном од два милиона евра може да добије 28 милиона евра? Сваки правник, економиста, банкар би потврдио да не постоји основ, чак и да је хтео да се задужи – да се тај новац добије. Коцкице су се сложиле, Пандорина кутија се отворила, ја сам успела да дођем до овог капиталног уговора. Ово није доказ једне од две највеће корупционашке афере – поред посла Телекома са Коперникусом и ове, Телекома са Игором Жежељем – ово је, по мени, доказ на који начин Вучић, партија и братија плаћају батину за управљање медијима у Србији, за контролисање медија који треба да величају Вучића, партију и братију и с друге стране – за дисциплиновање или гушење сваке критичке мисли, не само опозиционих политичара, већ свакога ко се усуди да критикује Вучићев режим, па чак и оних који нису критиковали, али су имали отпор или опрез према режиму. То се најдоминантније дешава у таблоиду Курир“, навела је тада Тепић.

Шта је рекла надлежна комисија?
У решењу Комисије за заштиту конкуренције од 5. децембра 2018, којим је Монду одобрена куповина Курира, пише да је правни основ за концентрацију купопродајни уговор склопљен 1. октобра 2018, као и анекс уговора од 15. октобра 2018. потписан између Монда и Александра Родића, власника Адриа Медиа Гроуп.

У истом решењу, међутим, не пише да ли је Комисији на увид достављен уговор о сарадњи између Телекома и фирме Wирелесс Медиа, власника Монда, потписан 15. октобра, дан пре него што је Мондо Комисији поднео захтев за концентрацију.

Из члана 1 тог уговора се сазнаје и то да сарадња између Телекома и Wирелесс Медиа траје још од 2004. године што води ка закључку да значајно утиче и на пословање фирме Мондо, која је у стопроцентном власништву Wирелесс Медиа и „у потпуности под контролом“ те фирме.

Телеком се уговором обавезао да ће предузећу Wирелесс Медиа платити 37,9 милиона евра. Првих 27,95 милиона евра требало је да исплати на следећи начин: 13,55 милиона евра Телеком је требало да исплати одмах по потписивању уговора, а преостали износ у шест рата од по 2,4 милиона евра закључно са 15. јуном 2019.

Остатак од 9,95 милиона евра, Телеком је требало да уплати до 5. новембра 2018. уз услов да се до тог тренутка потпише „кровни уговор“ између Телекома и Монда којим ће се „уредити основни принципи, правила и правац будуће сарадње између та два правна лица“.

Међу мноштвом међусобних обавеза је и она из члана 6 којом се Wирелесс Медиа обавезује да обезбеди посебан статус партнерства Монда са Телеком Србија који би Телекому обезбедио право прече куповине за права дистрибуције програмског садржаја у продукцији Монда у било којој форми, укључујући и ТВ канале, по најнижим тржишним ценама.

Наводи се и да је дотадашња сарадња Телекома и Wирелесс Медиа у оквиру пројекта Мондо портала регулисана уговором који је склопљен 12. јула 2004.

Из решења Комисије о одобрењу продаје Курира није јасно да ли је та институција имала увид у уговор између Телекома и Wирелесс Медиа из 2018, из ког се види да партнерство тих фирми има утицај на пословање Монда, али ни у оне из 2004. и 2007. године.

Где је 10 милиона?
Адвокат Владимир Тодорић раније је, за Нова.рс, анализирао кључне ставке тога уговора, на основу којих, како је рекао, постоји основана сумња да је Жежељ новац од „Телекома“ употребио за куповину Адриа Медиа Групе, односно дневног листа „Курир“.

„Проблем је у томе што члан 10. тог уговора предвиђа исплату 37,95 милиона евра, а члан 4. права Телекома вреднује са 27,95 милиона евра. Где се изгубила разлика од 10 милиона евра? Постоји основана сумња да је та разлика искоришћена за куповину Адриа Медиа Групе, односно дневног листа ‘Курир‘“, објаснио је тада Тодорић за Нова.рс.

Foto Shutterstock/Andrej Privizer

нова.рс/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар